Zprávy → Domácí ekonomika18. září  2016 v 16:32  

Třetina živnostníků po zavedení EET skončí, tvrdí poslanec Heger. Babiš to odmítá

Podle Andreje Babiše nemusí zavedení EET v Česku znamenat, že živnostníci skončí - Foto: Martin Svozílek

Podle Andreje Babiše nemusí zavedení EET v Česku znamenat, že živnostníci skončíFoto: Martin Svozílek

Po zavedení elektronické evidence tržeb skončí alespoň třetina živnostníků. V televizi Prima to řekl poslanec z TOP 09 Leoš Heger. Podle něj na tento scénář ukazují zkušenosti z jiných zemí, například z Chorvatska. Podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše to tak ale být nemusí.

„V Chorvatsku to bylo tak, že ti, kteří podváděli a měli potom nárůst tržeb ve stovkách procent, tak jim bylo trapně pokračovat jako živnostníci a založili si firmy,“ řekl ministr financí a dodal: 

„U nás je to stejné, už k nám chodí oklikou a ptají se, ‚když budu mít o 300, 400 procent vyšší tržby, co mi ta finanční správa udělá?‘ No neudělá nic, my už to dnes vidíme z hlediska výběru daní, že se začíná platit.“ 

Čtěte také: Start elektronické evidence tržeb se odkládat nebude, začne od prosince

Podle poslance Leoše Hegera ale kvůli evidenci tržeb budou živnostníci končit. Zároveň upozornil, že ve vládním programovém prohlášení sice je velmi bohatá pasáž o tom, jak se vláda o živnostníky bude starat, podle něj se tak ale neděje. 

„Současná vláda preferuje velké podnikatele a na živnostníky nemyslí,“ uvedl Heger. „My souhlasíme s tím, že se daně mají platit a má tu být férový prostor, to ale ještě neznamená, že tu musí být EET,“ dodal. 

Elektronická evidence tržeb se rozjede letos v prosinci. Původně mělo jít o plošnou povinnost pro všechny podnikatele, nakonec ji ale vláda bude zavádět postupně. Hned od začátku se například nebude týkat stánkového prodeje. 

Autor:  Veronika Malá  (vhá)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace