Zprávy → Domácí ekonomika7. září  2016 v 13:28  

V Praze se sešli odboráři. Chtějí vyjednat nárůst mezd až o 5,5 procenta

Setkání odborových organizací v Praze - Foto: Václav Štefan

Setkání odborových organizací v PrazeFoto: Václav Štefan

Zvýšení minimální mzdy a lepší platy. Taková byla hlavní témata středečního manifestačního mítinku, na který se do Prahy sjelo kolem tisíce odborářů. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula doporučil zástupcům odborových organizací, aby v podnicích na příští rok vyjednávali zvýšení mezd o 5 až 5,5 procenta. Odbory také řešily novelu zákoníku práce.

Odbory se nejdříve zaměřily na minimální mzdu. Téma zahájil předseda konfederace Josef Středula, podle kterého je minimální mzda jedna z nejnižších v Evropské unii. Odbory proto požadují zvýšení v příštím roce o 1600 na 11 500 korun. 

Ministerstvo práce ale zatím počítá s nejvýše 11 tisíci a zástupci zaměstnavatelů připouštějí ještě o zhruba pětistovku méně. 

Průměrná mzda v Česku stoupla podle Českého statistického úřadu ve druhém čtvrtletí meziročně o 3,9 procenta na 27 297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 procenta, nejvýrazněji za posledních devět let. Stále ale platí, že většina lidí na průměr nedosáhne. 

Českomoravská konfederace odborových svazů je největší tuzemská odborová centrála. Sdružuje 29 profesních odborových svazů s 300 tisíci členy. V Česku platí, že to, co dohodnou odbory v kolektivní smlouvě, se vztahuje na všechny zaměstnance. 

Autor:   ČTK, Václav Štefan

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace