Zprávy → Domácí ekonomika17. srpna  2012 v 21:29  

Za letošní první půlrok přibylo deset tisíc živnostníků

Česká správa sociálního zabezpečení (ilustrační foto) - Foto: Alena Palečková

Česká správa sociálního zabezpečení (ilustrační foto)Foto: Alena Palečková

V prvním pololetí letošního roku České republice přibylo deset tisíc živnostníků. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení, která k poslednímu červnu registrovala celkem jeden milion a dvanáct tisíc podnikatelů.

Podle Věry Kameníčkové ze společnosti CCB – Czech Credit Bureau jsou u obchodních společností aktivní pouze zhruba dvě třetiny ze všech registrovaných podnikatelů, u živnostníků je poměr registrovaných k počtu skutečně činných podnikatelů zřejmě ještě větší. 

„Řada lidí může mít živnost a nemusí dělat vůbec nic. A pokud nevykonávají činnost, tak pak ani je nehoní správa sociálního zabezpečení nebo finanční úřad, že nemají zaplacené daně nebo příspěvky,“ vysvětlila Věra Kameníčková. 

Dodala, že na druhou stranu v podmínkách rostoucí nezaměstnanosti – zejména v některých krajích –může být podnikání východiskem pro lidi, kteří už delší dobu nemohou najít práci. 

 

Věra Kameníčková ze společnosti CCB mluví o počtu podnikatelů v České republice ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Vložit na svůj web

„Podíl obchodních společností na firemním sektoru je zhruba 20 procent. To znamená, že fyzické osoby-podnikatelé představují 80 procent,“ řekla Věra Kameníčková. 

Upozornila také, že osoby samostatně výdělečně činné mají poměrně výhodnější systém zdaňování, což může být pro mnohé lákadlem. Na druhé straně se podle ní čím dál víc osob samostatně výdělečně činných dostává do finanční tísně a cestu vidí alespoň krátkodobě v tom, že přestávají platit příspěvky na sociální zabezpečení. 

„O tom by koneckonců vypovídaly i bankroty fyzických osob-podnikatelů. Když si vezmeme rok 2000 a 2011, což jsou dva roky, ve kterých byl vyhlášen stejný počet firemních bankrotů, tak zatímco v roce 2000 se na celkovém počtu bankrotů fyzické osoby-podnikatelé podílely 14 procenty, v loňském roce už to bylo víc než 50 a za prvních sedm měsíců letošního roku už podíl bankrotů fyzických osob-podnikatelů dosáhl 60 procent,“ řekla Věra Kameníčková. 

Nejvíc podnikatelů je registrováno v Praze (169 tisíc), ve Středočeském kraji (133 tisíc) a v Moravskoslezském kraji (92 tisíc). 

Autor:  Jan Richter, Eva Presová
Pořad: Stalo se dnes  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 21:05  |  Délka pořadu: 25 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace