Zprávy → Domácí ekonomika18. září  2016 v 06:00  

Za vytápění letos lidé ušetří. Ceny zemního plynu i elektřiny klesají

I kvůli konkurenčnímu boji jde totiž většina dodavatelů energií s cenou dolů (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

I kvůli konkurenčnímu boji jde totiž většina dodavatelů energií s cenou dolů (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Za vytápění mohou domácnosti letos ušetřit - a to i v řádech tisíců korun. Dolů jdou totiž ceny zemního plynu i elektřiny. Lidé by ale před startem topné sezony neměli zanedbat kontrolu svých spotřebičů. Třeba kominíci totiž mají už teď diáře přeplněné objednávkami.

Kominík Jan Vedra se v září skoro nezastaví. „Přes den mám třeba 20 až 30 telefonů. Lidi to nechávají na poslední chvíli a pak se prostě stává, že se na kominíka dlouho čeká,“ podotýká. 

Za kontrolu a vyčištění komína si účtuje zhruba sedm set korun. Spalinové cesty musí vidět kominík minimálně jednou za rok. Pokud se domácnosti kontrole vyhnou, hrozí jim pokuta v řádu desetitisíců. 

 

Vyúčtování za topnou sezonu by letos většinou mohlo klesnout. Příspěvek připravila Zuzana Švejdová

Vložit na svůj web

U toho plynového spotřebiče je to horší, protože tam to zákazník nepozná. Spaliny se místo toho, aby šly do komína, tak se vracejí zpátky do místnosti, a může tam dojít k otravě,“ upozorňuje Jan Vedra. 

V letošní topné sezoně lidé ušetří. I kvůli konkurenčnímu boji jde totiž většina dodavatelů energií s cenou dolů. Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiřího Gavora to poznají zejména Češi, kteří topí zemním plynem - těch je v zemi nejvíc, konkrétně přes milion domácností. „Prakticky všichni ušetří. Úspora se může pohybovat řádově i v tisícikorunách,“ upřesňuje. 

To ceny dřeva se už několik let výrazně nemění. Za kubík lidé zaplatí v průměru kolem tisícovky. „Loňská i předloňská mírná zima poptávku po palivovém dříví ovlivnila. Lidé mají většinou zásoby dřeva z mírné zimy z posledních let, snižují poptávku,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. 

Kohoutky s teplem se ale otevřou, až se venkovní teploty udrží pod třinácti stupni. Až pak totiž začnou teplárny dodávat teplo do domácností. 

Autor:  Zuzana Švejdová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace