Zprávy → Domácí ekonomika19. září  2016 v 17:30  

Zadlužená firma Kovosvit MAS mění majitele, po měsíci ji znovu vede Winkelhofer

Kovosvit Sezimovo Ústí - Foto: Lucie Hochmanová

Kovosvit Sezimovo ÚstíFoto: Lucie Hochmanová

Generálním ředitelem Kovosvitu v Sezimově Ústí je po měsíci opět Filip Winkelhofer. Do čela zadlužené firmy ho vrátil nový majitel Jaroslav Strnad. Winkelhofer z funkce odstoupil zhruba v polovině srpna po návratu z celozávodní dovolené, tehdy firma neměla na výplaty. Uvedl to mluvčí Strnadovy firmy Industry Innovation Andrej Čírtek.

Společnost Industry Innovation zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada oznámila koupi firmy Kovosvit v pátek. Podle prvních informací tu chce udržet stávající výrobu i zaměstnance. Kovosvit MAS měla převzít finanční skupina Nordic Investors, která již zadlužené firmě půjčila na výplaty. 

Zaměstnancům to nevadí 

Podle předsedy podnikových odborů Kovosvitu Jiřího Ryzky hodnotí zaměstnanci tuto situaci pozitivně. "Stále věříme ve stabilizaci společnosti. Teď doufáme, že jí dosáhneme," řekl Ryzka. Kovosvit se dostal do problémů kvůli přílišné závislosti na ruském trhu. 

Strnad získal Kovosvit, který se pod vedením svého majitele Františka Komárka dostal do velkých finančních problémů, až po tvrdém vyjednávání.  

Dalším zájemcem, který s Komárkem o koupi jednal, byla investorská skupina Nordic Investors, kterou vedou dva bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík. 

Kovosvit je Strnadovou pátou akvizicí 

Nový manažerský tým přitom vedl Kovosvit už od konce srpna. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech vyšly najevo přibližně v polovině srpna. 

Kovosvit je již pátou letošní akvizicí Jaroslava Strnada. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů Retia, výrobce hodinek Prim nebo i mošnovská opravna letadel Job Air Technic. 

Na jaře také Strnad koupil od indických majitelů zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit. Společnost Industry Innovation ale není součástí holdingové struktury Czechoslovak Group. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace