Zprávy → Domácí ekonomika16. září  2016 v 13:38  

Zaměstnancům jihlavského Motorpalu se zvýší platy. Firma projde reorganizací

Motorpal zaměstnává 1300 lidí, nyní ho čeká rozsáhlá reorganizace - Foto: Michal Malý

Motorpal zaměstnává 1300 lidí, nyní ho čeká rozsáhlá reorganizaceFoto: Michal Malý

Zadlužený podnik Motorpal zvýší mzdy zaměstnanců od října, plošně si polepší o tři procenta. Zvýšení proběhne v rámci reorganizačního plánu, který v pátek přijali věřitelé firmy. Změní se také majoritní vlastník podniku. Podle mluvčího Karla Samce se teď Motorpal zaměří na ruský, čínský a indický trh.

Firma vyrábí díly pro automobilový průmysl v Jihlavě, Jemnici, Batelově a Velkém Meziříčí. Zaměstnává 1300 lidí a v insolvenčním řízení je od ledna, kdy sama podala návrh na jeho zahájení. Soud Motorpalu následně povolil reorganizaci. 

Motorpal může uspět i na asijském trhu
Plán počítá s kroky, které povedou k vyřešení jejího dluhu při zachování výroby, a se vstupem strategického investora Moto Capital. Insolvenční správce Lee Louda věřitelům doporučil, aby ho přijali. 

Majitel Moto Capital a dosavadní menšinový akcionář Motorpalu Grzegorz Hóta má s jihlavskou společností velké plány. Motorpal je podle něj jedna z mála firem na světě, která dokáže výrobcům motorů dodat kompletní řešení splňující potřebné emisní normy.  

Může tedy uspět i na trzích Ruska, Číny a Indie, kde se v oblasti vznětových motorů mění legislativa ve prospěch přísnějších emisních norem. „Záchrana Motorpalu tak byla nutným předpokladem pro další kroky," prohlásil Hóta. 

Autor:  Daniel Zach

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace