Zprávy → Domácí ekonomika6. září  2016 v 10:43  

Zemědělci mají problém prodat úrodu obilí. Výkupní ceny snižuje i přebytek na trhu

Na českém trhu převažuje nabídka obilí (ilustrační foto) - Foto:  Volgogradská oblast

Na českém trhu převažuje nabídka obilí (ilustrační foto)Foto:  Volgogradská oblast

Pod 4 tisíce korun na jižní Moravě, ve zbytku republiky spíše za 3 300 za tunu. Výkupní ceny obilí jsou i přes letošní dobrou úrodu a výnosy nízké. Obchodníci si navíc nemohou dovolit zvýšit cenu. Mnozí totiž mají na skladě ještě loňské zásoby.

„Na jednom kamionu proti loňskému roku ztrácíme 20 tisíc korun, což je obrovsky velká cena. Když máte velké množství zboží, jeden kamion představuje 25 tun,“ popsal předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička. 

Někteří zemědělci se proto rozhodli počkat a nabídnout úrodu později, až ceny stoupnou. To si ale nemohou dovolit například malí farmáři, kteří k fungování potřebují alespoň nějaké peníze. 

Vladimíra Severinová z menší firmy Obruč-Agro pro ČTK uvedla, že ceny nejsou na takové úrovni, aby byli malozemědělci životaschopní. Při skladování navíc hrozí jistá rizika. „Můžeme do toho chytit brouka, a tím pádem bychom si zvýšili náklady ještě o zaplynování a přečištění obilí - a teprve pak bychom mohli prodávat,“ vysvětlil Antonín Osička z Bulhar. 

V jiných letech obvykle pomohlo, že si zemědělci vedle obilí vydělali na jiných komoditách. Letos situaci zkomplikovaly vymrzlé sady a vinice a také výkupní ceny mléka, které se dlouhodobě drží nízko kolem 5,80 Kč za litr. 

V současné době ale mnohým zemědělcům nezbývá, než se zadlužit, aby měli peníze na další provoz. Stát se jim pokouší pomoci, ale je to běh na dlouhou trať. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace