Zprávy → Ekonomika18. listopadu  2016 v 15:57  

Cena pohonných hmot klesla. Zlevňování by mohlo pokračovat i v příštím týdnu

Nejvíce řidiči za pohonné hmoty zaplatí v Praze, naopak nejlevnější ceny nabízí Jihočeský a Karlovarský kraj (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Nejvíce řidiči za pohonné hmoty zaplatí v Praze, naopak nejlevnější ceny nabízí Jihočeský a Karlovarský kraj (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Pohonné hmoty jsou opět levnější. Benzin za týden zlevnil o 15 haléřů, nafta o devět. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Hlavním důvodem levnějšího tankování je nižší cena ropy. Podle výhledů by navíc cena mohla o pár haléřů klesnout i v následujícím týdnu.

Řidiči teď na pumpách zaplatí méně než před týdnem. Konkrétně za Natural 95 v průměru 29 korun 59 haléřů a za naftu v průměru 28 korun 49 haléřů. 

Ceny pohonných hmot ale nejsou ve všech krajích stejné. Jako obvykle za ně nejvíc řidiči zaplatí na benzinkách v Praze. Nad třicetikorunovou hranici se jeho cena dostala už jen v Plzeňském kraji a na Vysočině. 

Nafta je nejdražší na Vysočině a v Plzeňském kraji. Nejméně zaplatí řidiči za benzin v Jihočeském kraji. Nafta je nejlevnější v Karlovarském kraji. Za nižšími cenami pohonných hmot stojí hlavně ceny ropy, říká analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. 

„Ještě v polovině října stál barel ropy kolem 52 či 53 dolarů za barel a během posledního měsíce cena spadla až na 42 dolarů, teď se pohybuje kolem 45 dolarů za barel. To už je natolik významný pokles, že to české čerpací stanice musely projevit v cenách.“ 

Zdražení pohonných hmot přišlo na začátku října poté, kdy se cena severomořské ropy Brend dostala nad 50 dolarů za barel. 

Období zimních dovolených 

Blíží se období zimních prázdnin a Češi začnou vyjíždět za sněhem do zahraničí. Podle srovnání cen společnosti Finlord se rozhodně nevyplatí tankovat v Itálii. V porovnání s Českem jsou tam pohonné hmoty dražší až o 10 korun na litr. 

„Pravděpodobně řidiči nebudou tankovat na jih od našich hranic, protože tam je benzin v průměru dražší. V Polsku je levnější, tam se moc lyžovat nejezdí, takže si člověk moc nevybere. Nejlepší strategie je natankovat v České republice a pak se vydat na jih směrem do Alp, případně na západ,“ dodává analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. 

Podle odhadů společnosti Finlord by navíc ceny mohly o pár haléřů klesnout i v následujícím týdnu. V dlouhodobém horizontu ale bude záležet hlavně na cenovém vývoji ropy a na dohodě o snížení těžby roby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu a Ruskem. 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace