Zprávy → Ekonomika19. října  2016 v 09:31  

Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik

Cena uhlí prudce roste (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Cena uhlí prudce roste (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Uhlí prudce podražuje. Cena za termální uhlí se od začátku roku zvýšila na burze v Rotterdamu o téměř dvě třetiny. Prodává se tak za 72 dolarů za tunu. Ještě rychleji roste cena koksovatelného uhlí. Může za to nižší produkce klíčových hráčů na trhu i vyšší spotřeba některých států, přibližuje analytik Boris Tomčiak. Zdražování suroviny také může podle něj ovlivnit utlumování těžby v OKD.

Zdražení uhlí v posledních měsících je podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka opravdu velmi výrazné. 

„Na trhu s uhlím nastala velká změna. Ještě na jaře byla cena na několikaročním minimu, nyní je cena na dvouročním maximu,“ popisuje Tomčiak. 

 

Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik Boris Tomčiak

Vložit na svůj web

Důvodem nárůstu ceny je podle něj především omezení těžby. „Čína, která je největším producentem uhlí na světě, snížila letos svoji produkci o 10 procent. Ostatní, jako Spojené státy, Rusko a Austrálie, snížili rovněž svoji produkci. Také v České republice postupně upadá,“ dodává Tomčiak. 

Důležité jsou ale i krátkodobé faktory, jako je například spotřeba. „Ve Francii je nejvyšší za posledních 32 let, což je dost nevídané. Francie omezila produkci ve svých nukleárních elektrárnách, a naopak zvýšila produkci v těch uhelných,“ upozorňuje Tomčiak. 

Sídlo společnosti OKD (archivní foto) - Foto: Martin Knitl

Sídlo společnosti OKD (archivní foto)Foto: Martin Knitl

Cena ale podle analytika neporoste donekonečna.  

„Kdyby se cena zvýšila ještě o čtvrtinu nebo 50 procent, tak se znovu otevřou ty zavřené doly a produkce se znovu dostane na trh. Zatím ale takovýto scénář nevidíme,“ konstatuje Tomčiak. 

Zdražování této suroviny je dobrou zprávou mimo jiné pro českou těžební firmu OKD, která je nyní v insolvenci.  

„Zvyšující se cena uhlí dává managementu firmy a insolvenčnímu správci prostor na to, aby připravili kvalitní plán, jak těžbu postupně utlumit. Podle posledních informací se těžba v OKD bude utlumovat, už letos má být uzavřený Důl Paskov. Toto utlumování by ale díky vyšším cenám uhlí mohlo být plynulejší a nemuselo by to mít až tak velký dopad na zaměstnance,“ uzavírá analytik Boris Tomčiak. 

Autor:  Barbora Kladivová, Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace