Zprávy → Ekonomika24. října  2016 v 16:11  

Ceny benzínu a nafty v Česku rostou. Zdražovat budou i v příštích týdnech, varují analytici

Cena, kterou řidiči v Česku zaplatí za pohonné hmoty, roste (ilustrační foto) - Foto: Khalil Baalbaki

Cena, kterou řidiči v Česku zaplatí za pohonné hmoty, roste (ilustrační foto)Foto: Khalil Baalbaki

Ve třech krajích v Česku překročila průměrná cena pohonných hmot třicetikorunovou hranici. V průběhu minulého týdne ji pumpaři zvedli o 17 haléřů. Za zdražováním stojí kromě rostoucí ceny ropy i oslabující kurz koruny vůči americkému dolaru. Podle analytiků ale budou řidiči v příštích týdnech na pumpách platit ještě víc.

Cena benzinu se v minulém týdnu zvedla na průměrných 29 korun a 69 haléřů. U nafty se cenovky přepisovaly o 21 haléřů na průměrných 28 korun a 45 haléřů. Ceny pohonných hmot navíc podle společnosti Finlord budou růst i v tomto týdnu, a to zhruba o 5 až 10 haléřů na litr. 

Trend způsobuje zdražování ropy na světovém trhu i oslabující dolar. „Víme, že kartel OPEC s Ruskem připravují zmražení těžby a investoři se obávají, že přebytek ropy na světových trzích se výrazně sníží,“ řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. 

Čtěte také: Životní náklady rostou v USA, Británii i Německu. Nahoru je žene benzín a činže

O systému kvót pro těžbu ropy se bude rozhodovat na konci listopadu. 

„Pokud dojde k situaci, že se tyto členské země dohodnou a podpoří je ostatní nečlenské země s významnými zdroji ropy a významným podílem na světových trzích, tak bych očekával, že cena ropy může růst až k hranici 60 dolarů za barel,“ odhadl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. 

Nejdražší pumpy v Česku řidiči najdou v Praze, Plzeňském kraji a na Vysočině, shrnula společnost CCS. Překvapení ale můžou být i na pumpách u dálnic. Například některé čerpací stanice na dálnici D1 nabízejí benzin i za 33,40 korun. Podle analytika Borise Tomčiaka můžou zdražovat i kvůli tomu, že řidiči na dálnicích ceny pohonných hmot nesledují tak podrobně jako třeba ve městech. 

Ve srovnání s okolními zeměmi je na tom ale Česko dobře. Podle údajů Evropské komise dají řidiči v Německu za benzin v přepočtu o šest korun víc, a v Itálii je rozdíl dokonce více než 10 korun. Ve stejné zemi je nejdražší i nafta, která stojí v průměru skoro 36 korun za litr. 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace