Zprávy → Ekonomika19. října  2016 v 07:23  

Češi v září využili dosud nejnižší průměrnou sazbu hypoték, ceny bytů stále rostou

Očekává, že ještě příští rok budou ceny nemovitostí růst dynamicky - Foto: CC0 Public domain

Očekává, že ještě příští rok budou ceny nemovitostí růst dynamickyFoto: CC0 Public domain

Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v září klesla na nové minimum 1,82 procenta. V srpnu činila 1,84 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. V prvním školním měsíci si hypotéku sjednalo 9825 klientů, což je o 535 více než v srpnu. Objemy obchodů se vyšplhaly na 19,607 miliardy korun, tedy o 1,468 miliardy více než v srpnu. 

Za tři čtvrtletí bylo v letošním roce sjednáno 81 996 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 159,676 miliardy korun. Za celý rok 2015 si přišlo do bank sjednat hypotéku 104 639 klientů za 190,42 miliardy korun. „Vypadá to, že se letos dočkáme dalších rekordních počtů i objemů," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Září bylo posledním měsícem, kdy mohly banky poskytovat stoprocentní hypotéky, aniž by odporovaly doporučením regulátora. „Obavy regulátora z vývoje nemovitostního trhu jsou namístě, průměrný hypoteční úvěr za třetí čtvrtletí meziročně vzrostl o 8,6 procenta, od počátku intervencí pak o více než dvacet procent, za čímž je rychlý růst cen nemovitostí," dodal Rajdl. 

Češi mají chuť investovat 

„I když vypadají čísla z trhu úctyhodně, nejsou obavy z hypoteční bubliny na místě," míní ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Už několikátým rokem roste koupěschopnost domácností, úrokové sazby dále klesají a nezaměstnanost atakuje minima. Je logické, že český klient má chuť investovat do vlastního bydlení. Nejde o žádnou anomálii, ale o přirozený růst trhu," podotkl. 

Úrokové sazby letos stále klesají. Pokles ale už podle Rajdla není nijak markantní, ale spíš kosmetický. Naopak ale rostou ceny bytů, které se již dostaly na dosah nejvyšších úrovní z roku 2008. Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve druhém čtvrtletí. 

I když se může zdát dvouciferný růst realitního trhu rizikový, jde o přirozenou korekci období po roce 2008, kdy ceny klesly i o třetinu, namítl ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín. Některé regiony Česka se podle něj ještě zdaleka na tuto hranici nedostaly. Očekává, že ještě příští rok budou ceny nemovitostí růst dynamicky. Poté by mělo dojít ke zvolnění trhu a uklidnění situace. Žádné konkrétní riziko náhlého propadu trhu nevidí. 

Banky v Česku končí se stoprocentními hypotékami. Klienti musí mít část naspořeno
Místo čtyř jen dvě strany. Formuláře pro podávání daňového přiznání budou jednodušší
Pelikán chce upravit podmínky pro oddlužení. Využít by ho mohli i lidé, kteří nejsou schopni splatit 30 procent dluhů  

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace