Zprávy → Ekonomika14. listopadu  2016 v 16:18  

Česká ekonomika příští rok vzroste o 2,4 procenta, odhaduje ministerstvo financí

Česká národní banka odhaduje, že ekonomika vzroste o 2,8 procenta (ilustrační foto) - Foto: Eva Odstrčilová

Česká národní banka odhaduje, že ekonomika vzroste o 2,8 procenta (ilustrační foto)Foto: Eva Odstrčilová

České hospodářství v příštím roce poroste o téměř dvě a půl procenta. Růst odhaduje ministerstvo financí. Přestože se české ekonomice daří, oproti loňskému roku naopak výrazně zpomaluje.

Ministerstvo financí tak zlepšilo odhad růstu ekonomiky jak pro letošní rok, tak i pro ten příští. Důvodem zlepšení odhadu je hlavně dobrá kondice hospodářství a také lepší výsledky zahraničního obchodu. 

„Klíčovým faktorem růstu české ekonomiky je hlavně spotřeba domácností. Také platí, že jak ministerstvo financí, tak i ČNB očekávají pro rok 2017 pozitivní obrat na straně investičních výdajů. Ty se vrátí k růstu v souvislosti se silnějším přítokem prostředků z evropských fondů,“ vysvětluje hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč. 

 

Za růst české ekonomika podle Miroslava Nováka může hlavně nízká inflace a nezaměstnanost.

Vložit na svůj web

Přesto se ale finanční resort ve výhledu ekonomiky drží při zemi. Česká národní banka je ve svých odhadech mnohem optimističtější. Podle ní vzroste české hospodářství o 2,8 procenta. 

Čtěte také: Česká národní banka bude korunu oslabovat zřejmě až do poloviny příštího roku, rozhodla rada

V minulém roce si česká ekonomika vedla mnohem lépe, rostla o čtyři a půl procenta. Za oslabením ekonomiky stojí především vývoj v eurozóně, na kterou je české hospodářství silně navázané. Důvodem je také ukončení čerpání peněz z evropských fondů. 

Malá inflace i nezaměstnanost 

Z nich se peníze vynakládaly především na výstavbu silnic nebo nemocnic. Tyto investice byly v loňském roce hlavním tahounem české ekonomiky. Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hraje ve prospěch oživení ekonomiky i slabá inflace a nízká nezaměstnanost. 

Čtěte také: V roce 2018 nás čeká přebytek veřejných financí, očekává Babišovo ministerstvo

"Oproti předchozím letem si členové domácností našli práci, panuje tedy velice nízká nezaměstnanost. Vzhledem k tomu, že je velmi nízká inflace a firmám se většinou daří, zvyšují se tím pádem i tržby. Domácnostem díky tomu zároveň rostou mzdy a to se potom odráží také v dalším segmentu ekonomiky, jako je třeba maloobchod,“ dodává Novák. 

Jen v říjnu si práci hledalo přibližně 366 tisíc lidí, a to je nejméně od prosince roku 2008. Hlad zaměstnavatelů po nových pracovnících se tak ještě zvyšuje. 

Autor:  Zuzana Švejdová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace