Česko není rozvinutá země, tvrdí americká banka. Kritizuje nízké 'příjmy na hlavu'

Americká banka JPMorgan vyřadí české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů a zařadí je od dubna mezi dluhopisové indexy rozvíjejících se zemí GBI-EM. Banka ve sdělení klientům podle agentury Reuters uvedla, že toto rozhodnutí přijala poté, co hrubý národní produkt Česka na hlavu zůstal tři roky po sobě pod hranicí vyžadovanou pro rozvinuté trhy. Podle JPMorgan by měl tento krok posílit poptávku po českých dluhopisech. Podle českých analytiků tento krok stav ekonomiky neovlivní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Banka JPMorgan

Banka JPMorgan | Zdroj: Reuters

Banka řídí světově nejpoužívanější dluhopisové indexy pro rozvíjející se trhy a indexy GBI-EM sledují fondy, které mají ve správě kolem 207 miliard dolarů (5,3 bilionu Kč).

České korunové dluhopisy vstoupí do indexů GBI-EM od 28. dubna s váhou 3,3 procenta. V odpovídajícím poměru se pak sníží váhy dluhopisů Polska, Turecka a Jihoafrické republiky, uvedla banka.

DATA: Na Sobotkovu daňovou reformu by doplatila pětina Pražanů. Nejvíc by si polepšilo Karlovarsko a Pardubicko

Číst článek

V dalších měsících by tento krok měl podle JPMorgan přitáhnout do nákupů českých obligací dodatečné tři až čtyři miliardy dolarů. Odchod českých dluhopisů z indexů pro rozvinuté trhy naproti tomu "žádný výraznější odliv" peněz od českých bondů znamenat nebude, protože tyto cenné papíry měly v těchto indexech váhu jen 0,17 procenta.

Zájem o české dluhopisy v posledních měsících výrazně vzrostl. Rostoucí inflace posílila očekávání, že Česká národní banka se blíží ukončení devizových intervencí, které od roku 2013 držely kurz koruny kolem 27 Kč za euro. JPMorgan a další banky a analytici obecně soudí, že po ukončení intervencí by koruna mohla postupně zpevňovat.

Přeřazení dluhopisů ekonomiku neovlivní, tvrdí analytici

Zpráva americké banky ale nebude mít zásadní bezprostřední dopad na českou ekonomiku, ani na její burzovní trh, shodli se oslovení analytici. Analytik Komerční banky Marek Dřímal dokonce míní, že jde o dobrou zprávu pro české státní dluhopisy.

Intervence vůči koruně skončí nejspíš v polovině roku, naznačil viceguvernér ČNB

Číst článek

„Zpráva nebude mít zásadní dopad na českou ekonomiku. Je však zdviženým prstem České národní bance, aby co nejdříve ukončila svůj intervenční režim, který za současných podmínek zásadně přispívá k pomalému růstu produktivity tuzemské ekonomiky a ke stále citelnějšímu zaostávání například naší hodinové produktivity práce za situací v plně srovnatelných zemích,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

"Zásadní vliv to mít nebude, protože investoři při rozhodování o umístění investic nejvíce sledují ratingové agentury S&P, Moody's nebo Fitch," doplnil analytik banky Creditas Roman Koděra. Pro české akcie dále největší roli hraje to do jaké kategorie je zařádí v rámci indexů MSCI. To platí jak pro váhu ČR, tak pro samotné akcie, které jsou v indexu MSCI zahrnuty, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme