Zprávy → Ekonomika25. listopadu  2016 v 12:00  

Chystáte se na adventní trhy do okolních zemí? Dejte si pozor na akce 3 za cenu 2 nebo dobu spotřeby

Adventní trhy v hornorakouském městě Wels - Foto: Mária Pfeiferová

Adventní trhy v hornorakouském městě WelsFoto: Mária Pfeiferová

Pokud pojedete na adventní trhy do některé z okolních zemí, dejte si pozor na triky místních stánkařů, radí Česká obchodní inspekce a Evropské spotřebitelské centrum. Každý z trhů má svá specifika, na která by si měl dát člověk pozor.

Ve všech okolních zemích by si lidé měli dát pozor na slevové akce 3 za cenu 2. Daná sleva totiž často není výhodná. „Také platí, že ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích neexistuje právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Leda že by prodejce dobrovolně přijal zakoupené zboží zpět,“ říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR. 

Pokud si chcete ponechat skleničku od svařeného vína s logem trhu, upozorněte na to obchodníka. Často vám totiž místo už použité skleničky nabídne úplně novou. 

Čtěte také: Čechy nejvíce lákají adventní trhy v Drážďanech a Vídni. Zájezd si často kupují přes slevový portál

U slovenských stánků jsou častými problémy chybějící informace o ceně nabízených nápojů, což může vést k velkému předražení nákupů. Pro zákazníka je pozitivní, že řada měst na Slovensku má „Kódex trhovníka“, kde je kladen důraz na kvalitu výrobků a služeb. 

Schovávejte si účtenky 

V Polsku je důležité kontrolovat datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti. Během adventu mohou totiž obchodníci prodávat dlouho neprodané zboží, upozorňuje polská pobočka sítě Evropských spotřebitelských center. 

Čtěte také: Mezi Čechy roste zájem o adventní výlety. Lákají Vídeň, Drážďany, Wroclaw či Budapešť

Někteří prodejci v Polsku také rádi vylepují nápis s textem „Po odchodu od pokladny nepřijímáme žádné reklamace“. To ale neplatí v případě reklamace vadného zboží. Tu musí akceptovat i navzdory nápisu. Díky Evropské unii má spotřebitel dvouletou záruku za jakost, i když s různými drobnými specifiky. 

Proto je dobré si uschovávat účtenky. Kromě slovenských a polských obchodníků musí vydávat povinně účtenky i rakouští podnikatelé. V Německu musí mít obchodníci vystaveny své kontaktní údaje na svém stánku. V případě dražšího nákupu je proto dobré si tyto údaje opsat. 

Obchodníci lákají na bezplatné ochutnávky 

Pokud si v Německu chcete pořídit velmi kvalitní zboží, kupujte to označené „vyrobeno v Německu“, „ručně vyráběné“ nebo „řemeslný výrobek“ a zkontrolujte štítek na výrobku, který prozradí jeho opravdový původ. Na německých a rakouských trzích se ale prakticky nepotkáte s padělkem. 

Adventní trh - Foto: Pavel Novák

Adventní trhFoto: Pavel Novák

„V Německu se stává, že prodejce získá pozornost hloučku lidí a jeho kolega na oko zakoupí nějaký výrobek, čímž strhne k nákupu i ostatní zákazníky – zvlášť pokud je na pultu vystaveno málo kusů zboží. Nakupující jsou lákáni i na bezplatné ochutnávky,“ varuje Tichota. 

Pozor na kapsáře 

Policie ale v obou těchto německy mluvících zemích varuje před kapsáři. Doporučuje nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu. Kabelka a batoh by měly být dobře zavřené a držené tak, aby zip nebyl snadno přístupný. 

Kapsáři podle policie používají klasické triky pro odvedení pozornosti. Například jeden se ptá na cestu a druhý mezitím dotyčného okrade. Nebo zloděj požádá o rozměnění a jeho komplic poté oběti vytrhne peněženku. Klasickou je také polití kabátu nebo bundy. Zloděj pak oběti ochotně „pomůže“ a během toho ukradne peněženku. 

Některá příhraniční města, například Drážďany, vydávají průvodce adventními trhy v češtině. Ty poskytují praktické informace o možnostech parkování, ubytování a veřejné dopravě. Ve Vídni například můžete nechat auto na parkovišti typu „Park and ride“, odkud jede hromadná doprava k místu trhů. 

Autor:  Petr Jadrný

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace