Zprávy → Ekonomika16. října  2016 v 15:56  

ČNB bude po skončení intervencí vůči koruně čelit spekulantům, tvrdí Niedermayer

Česká národní banka bude po ukončení intervencí vůči koruně čelit spekulacím, tvrdí bývalý viceguvernér. (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Česká národní banka bude po ukončení intervencí vůči koruně čelit spekulacím, tvrdí bývalý viceguvernér. (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer si myslí, že po ukončení devizových intervencí, kterými ČNB udržuje korunu oslabenou vůči euru, bude banka čelit velkému tlaku spekulantů.

Podle něj začíná docházet ke spekulacím už nyní, což naznačuje velký objem korun, které musela ČNB v srpnu použít, aby udržela českou měnu oslabenou. ČNB v srpnu na intervenční nákupy použila 28,6 miliardy korun, což je letos druhý největší objem za jeden měsíc. 

„Ty spekulace budou obrovské. Nyní stojíme na jejich začátku a vidíme, že ty intervence jsou opravdu velké,“ řekl Niedermayer v pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že očekávané posílení vypadá jako sázka na jistotu. Česká ekonomika podle něj na silnější korunu má. 

Čtěte také: ČNB pokračuje v intervencích. Za nákup eur utratila v srpnu 28,6 miliardy korun, nejvíc od ledna

Bankovní rada ČNB oznámila na konci září, že k ukončení režimu devizových intervencí by mohlo dojít v polovině roku 2017. Případné posílení kurzu po opuštění intervenčního režimu má být tlumeno mimo jiné zajištěním kurzového rizika ze strany vývozců, stejně jako případnými intervencemi ČNB ke zmírnění kurzových výkyvů. 

Intervence ČNB začala v roce 2013 

Český podnikový sektor si podle Oldřicha Dědka, národního koordinátora pro zavedení eura v České republice a bývalého viceguvernéra ČNB, mohl tři roky vyzkoušet pobyt v eurozóně bez kurzového rizika. „Já si myslím, že s tím byl spokojen,“ řekl. 

Po uvolnění kurzového závazku by podle ekonomů mohla ČNB přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb. Bude ale záležet na tom, jak moc koruna vůči euru posílí. 

Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a držet její kurz na úrovní 27 Kč/EUR. Od té doby do konce letošního srpna intervenovala v objemu asi 592 miliard korun. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace