Zprávy → Ekonomika25. října  2016 v 19:10  

Dalších 14,7 miliardy dolarů bude platit Volkswagen kvůli aféře s naftovými vozy

Volkswagen musí zaplatit majitelům dieselových vozů v USA 14,7 miliardy dolarů (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Volkswagen musí zaplatit majitelům dieselových vozů v USA 14,7 miliardy dolarů (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Americký federální soud schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475 tisíci majiteli naftových vozů. Dohoda se týká skandálu s podvody při emisních testech. Německý koncern bude muset zaplatit 14,7 miliardy dolarů (téměř 365 miliard korun). Automobilce ale hrozí další pokuty.

Volkswagen má podle dohody, která byla uzavřena letos v červnu, zaplatit více než deset miliard dolarů na odkup vozů s naftovým motorem vybavených softwarem na nelegální manipulace s emisemi oxidů dusíku a na kompenzace pro majitele vozů. 

Zbytek částky má koncern poskytnout na programy pro řešení nadměrných emisí a na podporu zelených technologií v automobilovém průmyslu. 

Čtěte také: Rok od vypuknutí Dieselgate: Skandál už Volkswagen stál přes 430 miliard korun

Celkově už stála tato aféra Volkswagen v USA 16,5 miliardy dolarů. Součástí této částky jsou i platby prodejcům, státu a právníkům majitelů. Pravděpodobně se ale nejedná o poslední peníze, které bude muset automobilka zaplatit. Hrozí jí miliardové pokuty od ministerstva spravedlnosti za porušování zákonů o čistém vzduchu. A čelí také žalobám nejméně v 16 státech USA. 

Loni v září americká Agentura pro ochranu životního prostředí obvinila Volkswagen, že do aut s naftovým motorem instaloval software, který skrývá vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern později přiznal, že tento software nainstaloval do asi 11 milionů naftových aut po celém světě. Aféra se týká také 1,2 milionu vozů Škoda Auto. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace