Zprávy → Ekonomika24. října  2016 v 22:00  

Daň z přidané hodnoty u čepovaného piva nesnížíme, rozhodla koaliční rada

DPH u čepovaného piva se měnit nebude (ilustrační foto) - Foto: Martin Svozílek

DPH u čepovaného piva se měnit nebude (ilustrační foto)Foto: Martin Svozílek

Vláda už do sněmovních voleb zřejmě nebude snižovat daň z přidané hodnoty u čepovaného piva ani u základních potravin. Špičky vládních stran se na tom shodly na koaličním jednání. Původně se měla DPH u čepovaného piva snížit z 21 na 15 procent od příštího roku a u základních potravin z 15 na 10 procent od roku 2018.

Informaci po jednání potvrdili šéfové poslanců vládních stran. „Co se týká toho sníženého DPH na pivo, shoda v tomto ohledu nebyla a taková základní teze k této věci byla, že s DPH už nehýbat,“ prohlásil Jiří Mihola z KDU-ČSL. 

Čtěte také: Dohoda k DPH: Koalice se na snížení shodla, tvrdil Bělobrádek. Teď se za mylnou zprávu omluvil

Podle předsedy poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka mělo snížení daně u čepovaného piva pomoct restauracím. „Tam bohužel nedošlo k dohodě. Kolegové ze sociální demokracie nesouhlasili s tímto postupem, takže z našeho pohledu je to škoda. My jsme chtěli vlastně pomoci hospodským, kteří zavádí EET,“ řekl. 

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák oznámil, že tato vláda už s daní hýbat nebude. „Původně hnutí ANO přišlo s návrhem zlevnit DPH na pivo, pak jsme diskutovali, zda ANO případně rozšíří ty komodity na další. V podstatě po několika týdnech, kdy jsme to diskutovali uvnitř svých stran, jsme konstatovali, že ta shoda ani přibližná se nerýsuje a toto téma opustíme,“ shrnul. 

Koaliční strany nenašly shodu ani na návrzích v sociální oblasti, o nich bude koalice dál jednat. Do sněmovních voleb chce ještě například řešit situaci rodičů samoživitelů. Spory o zálohové výživné má řešit pracovní skupina, podobně jako zákon o sociálním bydlení. 

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace