Zprávy → Ekonomika7. listopadu  2016 v 19:00  

Devizové rezervy Číny klesly na minimum. Může za to i vzestup amerického dolaru

Dlouhodobější pokles čínských rezerv se zrychlil zejména po loňské devalvaci jüanu (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Dlouhodobější pokles čínských rezerv se zrychlil zejména po loňské devalvaci jüanu (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Čínské devizové rezervy v říjnu klesaly nejrychlejším tempem od začátku letošního roku a sestoupily až na minimum za pět a půl roku. Oznámila to dnes čínská centrální banka. Rezervy druhé největší ekonomiky světa sráží odliv kapitálu a snahy centrální banky brzdit pokles domácí měny. Říjnový propad ale podle analytiků z Reuters zesílil všeobecný vzestup hodnoty dolaru.

Hodnota čínských rezerv, které jsou stále největší na světě, se proti září snížila o zhruba šestačtyřicet miliard (1 bilion korun) na tři biliony dolarů (76 bilionů korun), což bylo nejméně od března 2011. 

Čtěte také: Čína chce dokázat, že demonstranti v Hongkongu porušili zákon. Policie zatkla dva muže

Rezervy klesaly dokonce čtvrtý měsíc po sobě a říjnový pokles překročil úhrnnou ztrátu předešlých tří měsíců. Analytici všeobecně předpokládají, že centrální banka na trhu prodává dolary, aby vyrovnávala tlak na pokles kurzu jüanu. Jüan v říjnu totiž sestoupil na šestileté minimum. 

Dolar vzrostl o tři procenta 

Podle analytiků měl ale na říjnové zrychlení propadu rezerv největší vliv růst kurzu dolaru. Ten minulý měsíc vzrostl o tři procenta ve vyhlídkách na zvýšení úrokových sazeb v USA proti dalším hlavním světovým měnám. To zároveň snížilo dolarovou hodnotu těchto měn v čínských rezervách. 

Dlouhodobější pokles čínských rezerv ale táhne odliv kapitálu ze země, který se zrychlil zejména po loňské srpnové devalvaci jüanu. Odliv kapitálu podněcují také obavy ze zpomalení ekonomického růstu Číny a růstu zadluženosti. Loni rezervy Číny klesly o rekordních 513 miliard dolarů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace