Zprávy → Ekonomika15. listopadu  2016 v 08:35  

Do průmyslové zóny ve Frýdku-Místku by chtěli investoři. Výstavbu ale blokuje německá společnost

Výstavbě ve Frýdku-Místku brání spory se soukromým investorem (ilustrační foto). - Foto: Fotobanka Pixabay

Výstavbě ve Frýdku-Místku brání spory se soukromým investorem (ilustrační foto).Foto: Fotobanka Pixabay

Radnici ve Frýdku-Místku dochází trpělivost s firmou Blanco. Už před lety jí prodala pozemky v průmyslové zóně v Chlebovicích, kde se firma zavázala postavit výrobní haly. Jenže německý investor dokončil jen část a přes 30 tisíc čtverečních metrů je stále volných. O zónu, kde blokuje pozemky, přitom mají zájem další investoři.

Chlebovická průmyslová zóna je pro možné zájemce obsazená, přestože tu jsou volné pozemky. Město zónu vybudovalo s podporou státu a pozemky prodalo před více než deseti lety firmě Blanco. Stanovilo si přitom své podmínky. 

„Bylo slíbeno, že postaví první etapu a vzápětí budou dělat etapu dvě. A v budoucnu vznikne logistické centrum na etapě tři,“ říká náměstek primátora Karel Deutscher (ČSSD). 

Firma podle něj ale nesplnila, co slíbila. „Ani etapa dvě ani etapa tři se nerealizovaly a dnes tlačíme společnost k tomu, aby tyto závazky buď sama splnila, nebo aby zónu prodala někomu jinému, kdo využije příležitosti v tom místě a vytvoří další pracovní místa.“ Firma totiž v zóně zaměstnává jen asi polovinu ze slibovaného počtu lidí. 

Čtěte také: Průmyslová zóna v Chebu bude větší o dalších 19 hektarů

Zjistit další plány německého investora se redakci nepodařilo. Jednatel firmy se přes slib asistentky neozval a neodpověděl ani na e-mail. Klíčové jednání vedení německé firmy s městem by se mělo konat na začátku prosince. Město přitom může sáhnout i k razantnímu řešení, smlouvu vypovědět a získat pozemky zpět. 

„Jako u všech smluv o tom rozhoduje soud a to může být na dlouhé roky. My bychom si raději představovali mnohem bližší a kratší řešení,“ vysvětluje náměstek primátora Deutscher. Podle něj v posledním období roste zájem investorů o oblast. „Kdyby se zóna uvolnila, určitě si najde svého nájemce.“ 

Rostoucí zájem investorů o Moravskoslezský kraj potvrzuje i Petra Menclová z Czechinvestu. „V prvním pololetí 2016, tak se nám do Moravskoslezského kraje podařilo dojednat investice za více než 900 milionů korun. Nadále máme poptávky z tradičních evropských destinací, ale také ze Spojených států nebo z Koreje. V současné době dokonce evidujeme i několik poptávek z Číny,“ říká. 

Podobnou situaci řešila nedávno i Ostrava. Město nakonec dostane zpátky 6 a půl hektaru pozemku na Nové Karolině od developera, který si je před 10 lety koupil, ale dosud nevyužil.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace