Zprávy → Ekonomika4. listopadu  2016 v 09:25  

Dohodli jsme se s evropskými úředníky, zpoplatníme dálnice i pro osobáky, píší v Německu

Za německé dálnice si řidiči už nejspíš brzy zaplatí (ilustrační foto) - Foto: Milan Kopecký

Za německé dálnice si řidiči už nejspíš brzy zaplatí (ilustrační foto)Foto: Milan Kopecký

Řidiči osobních aut by se měli připravit na to, že už brzy budou muset za jízdu přes Německo nejspíš zaplatit. Spolková republika dlouhodobě usilovala o zavedení mýtného na dálnicích. Podle německých médií, například časopisu Spiegel, teď konečně našla kompromis s Evropskou unií.

Evropská komise je připravena stáhnout žalobu na Německo, protože z obou stran došlo k ústupkům. Německo se podle informací médií zavázalo zlevnit desetidenní dálniční známky, které byly z pohledu Evropské komise příliš drahé. Jejich cena klesne z 5 na 2,5 eura. 

Německo podle všeho také už netrvá na tom, že německým řidičům opadne povinnost mýtné platit. Podle dosavadního návrhu jim bylo mýtné účetně zahrnuto už do daně z automobilu. To se Evropské komisi nelíbilo a považovala to za diskriminaci zahraničních řidičů. 

Čtěte také: Od roku 2016 se za dálnice v Německu platit bude. Ročně až 3550 korun

Země teď bude muset upravit už dříve přijatý zákon. Jednání nadále probíhají a žádný konkrétní dokument na stole ještě není. Kompromis by podle mluvčí evropského úřadu měl být domluven do konce listopadu. Pokud by všechno šlo podle představ německého ministerstva dopravy, zákon rozhodně nezačne platit do podzimu příštího roku, tedy do německých voleb. 

Německé dálnice - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace