Zprávy → Ekonomika23. listopadu  2016 v 11:50  

EET se možná vyhne e-shopům. Podle Babiše jsou jejich platby příliš složité

EET se možná vyhne e-shopům - Foto:  Český rozhlas, Fotobanka  Freeimages

EET se možná vyhne e-shopůmFoto:  Český rozhlas, Fotobanka Freeimages

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvažuje o vyjmutí e-shopů z elektronické evidence tržeb. Řekl to v rozhovoru pro server info.cz. Konkrétně uvedl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý. Proto je nové povinnosti raději zbaví.

„Uvažuji o změně, že bychom vyňali z evidence e-shopy. Je tam asi 18 různých druhů plateb, jsou tam platební brány. Chci to projednat s koaličními partnery a navrhneme, aby e-shopy byly vyňaty,“ prohlásil pro portál Babiš. 

Záměr úřadu potvrzuje náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. „Ano, úvahy tohoto typu existují a situace se analyzuje,“ sdělila Českému rozhlasu. Šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček potvrdil, že na toto téma s panem ministrem i jeho náměstkyní ve středu ráno jednal. Havlíček se k návrhu staví kladně a mluví o transparentnosti, zjednodušení a zásadním posunu. Pokud se nebude jednat o prodej „face to face“ a odehraje se skutečně na dálku, nic podle něj nebránilo tomu, aby nebyl součástí EET, protože e-shopy jsou podle něj monitorovány a jejich prodeje jsou průkazné. 

Čtěte také: V Česku vzniká nejméně podniků za poslední čtyři roky. Mohou za to i obavy z EET, vyplývá z analýzy

Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP, si myslí, že by to byl příklon k původnímu smyslu EET. „Evidence tržeb byla prosazována s cílem zamezit jejich krácení a nedává vůbec žádný smysl, když se nákladným mechanismem zatěžují obchodní aktivity, které jsou důsledně a průkazně evidovány už z podstaty svého fungování,“ říká. 

„Podle našeho názoru by bylo jednoznačně pozitivním krokem ještě vyjmout ze systému EET také úhrady platebními kartami a možná se zamyslet i nad spoustou dalších obchodních aktivit, které probíhají prakticky bezhotovostně,“ doplnil Sojka. Elektronická evidence tržeb začne pro některé podnikatele platit od 1. prosince.  

Autor:  Linda Nguyenová, Jitka Hanžlová  (jhn)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace