Zprávy → Ekonomika4. listopadu  2016 v 10:30  

Erste Bank za tři čtvrtletí zvedla zisk o 54 procent. Dividendy zdvojnásobí

Erste Bank zvedla zisk o více než polovinu. - Foto:  Reuters

Erste Bank zvedla zisk o více než polovinu.Foto:  Reuters

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, pod kterou patří i Česká spořitelna, zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o více než 54 procent na 1,18 miliardy eur, v propočtu na 31,9 miliardy Kč. Provozní výnosy ale kvůli nízkým úrokovým sazbám o 2,6 procenta klesly a dosáhly 4,96 miliardy eur (134 miliard Kč), oznámila v pátek banka. Dividendu plánuje zvýšit na dvojnásobek.

V samotném třetím čtvrtletí čistý zisk vzrostl o více než pětinu na 337,4 milionu eur (9,1 miliardy Kč), zatímco provozní výnosy o téměř tři procenta klesly a dosáhly 1,64 miliardy eur (44,3 miliardy Kč). Růst čistého zisku za čtvrtletí je mírně pod odhady analytiků. 

Aktiva bance ke konci září vzrostla na 206,8 miliardy eur (5,6 bilionu Kč) ze 199,7 miliardy na konci loňska. "Kvalita aktiv se neustále zlepšuje a jako důsledek toho ještě více klesl objem natvořených opravných položek," uvedl generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl. 

Provozní náklady se meziročně zvýšily o téměř čtyři procenta na 2,96 miliardy eur (80 miliard Kč), podle banky v důsledku vyšších výdajů na informační technologie a zaměstnance. Provozní zisk za tři čtvrtletí kvůli tomu klesl o více než desetinu těsně pod dvě miliardy eur. 

Čtěte také: České spořitelně i Komerční bance klesl zisk, stále ale mají dostatečný kapitál

Úvěry a jiné pohledávky za klienty za tři čtvrtletí banka zvýšila proti konci loňského roku o 2,4 procenta, objem klientských vkladů ve stejném období vzrostl o 4,7 procenta. "Střadatelé se rozhodli kompenzovat prostředí nízkých úrokových sazeb ukládáním ještě většího množství prostředků stranou," podotkl Treichl. 

Dividendu za letošní rok Erste očekává ve výši jedno euro (27 Kč) na akcii, což by v porovnáním s rokem 2015 znamenalo její zvýšení na dvojnásobek. S akciemi Erste Group Bank se obchoduje na vídeňské, pražské a bukurešťské burze. 

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. České spořitelně, která je největší českou bankou podle počtu klientů, za letošní tři čtvrtletí vzrostl čistý zisk o 7,1 procenta na 11,9 miliardy korun. Provozní zisk ale o 6,1 procenta klesl a dosáhl 15,2 miliardy korun. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace