Zprávy → Ekonomika29. října  2016 v 10:34  

EU se dohodla na úpravě CETA. Na summit do Bruselu přijede i kanadský premiér Trudeau

Kanadský premiér Justin Trudeau - Foto:  Reuters

Kanadský premiér Justin TrudeauFoto:  Reuters

Obchodní smlouvu mezi Kanadou a Evropskou unií známou jako CETA podepíšou státníci v neděli. Podpis dohody schválily tři parlamenty frankofonní části Belgie. Místní centrální vláda tak získala mandát, aby smlouvu CETA podpořila. Změny potvrdily i zbylé unijní země. Na nedělní podpis smlouvy přijede do Bruselu i kanadský premiér Justin Trudeau.

Slovenský premiér Robert Fico označil dohodu za důležitý milník v obchodní politice Evropské unie. Zároveň dodal, že smlouva otevře cestu k novým příležitostem a zároveň ochrání unijní zájmy. 

„Mise skončena! Právě jsem se dohodl s premiérem Justinem Trudeauem, že tuto neděli uspořádáme summit EU-Kanada,“ napsal na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. 

Summit Evropské unie a Kanady měl být původně ve čtvrtek. Belgické regiony ale s obchodní smlouvou nesouhlasily a vymohly si zhruba čtyřstránkové změny. 

Podle premiéra Valonska Paula Magnetta se podařilo získat klíčové záruky v zemědělství i v mezinárodních arbitrážích s nadnárodními společnostmi. 

Jak zachránit dohodu 

Rozsáhlý text smlouvy CETA jako takové se ale nemění, vše je řešeno úpravami několikastránkové doprovodné právně závazné deklarace. 

Jako první s CETA souhlasil regionální parlament v Namuru. Valonsko se svým odporem vůči smlouvě dostalo v posledních dnech do centra pozornosti a jeho premiér Paul Magnette byl ústřední postavou následných jednání, které měly dohodu vyjednávanou šest let zachránit. 

V pátek v podvečer pak se smlouvou souhlasil frankofonní parlament Bruselu a nakonec i sněm francouzského společenství Belgie. Federální parlament i sněm vlámské části země s CETA už souhlasili, v pátek ráno své očekávané kladné stanovisko dodali také zástupci německojazyčných obyvatel. 

Autor:   ČTK, Martin Balucha

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace