Zprávy → Ekonomika13. října  2016 v 06:00  

Firmy začínají nabírat lidi na výpomoc s vánočním prodejem. Brigádníci si vydělají víc

Vánoční trhy v Chebu - Foto: Dana Jelínková

Vánoční trhy v ChebuFoto: Dana Jelínková

Až devět tisíc brigádníků najmou firmy na výpomoc s vánočními prodeji. Nejvíce míst nabízejí potravinářské podniky, tiskárny nebo společnosti s rychloobrátkovým spotřebním zbožím. Brigádníci letos vydělají víc než loni.

Některé firmy začaly nabírat brigádníky už v srpnu. Mezi ně patří i internetový prodejce společnost Mall.cz. Společnost potřebuje až 150 nových pomocníků. „V té největší vánoční špičce pracuje distribuční centrum na třísměnný provoz a samozřejmě 7 dní v týdnu, jedná se o osmihodinové pracovní směny. Posily z řad brigádníků začínáme využívat zhruba od začátku listopadu a jejich práce skončí hned po sezoně, tedy po Štědrém dnu,“ řekl mluvčí společnosti Jan Řezáč. 

 

Firmy začínají nabírat brigádníky na vánoční prodej. Více si poslechněte v reportáži Barbory Kladivové.

Vložit na svůj web

Podobně je na tom třeba i řetězec Tesco. Ten posílí až stovky brigádníků. „Brigádníci nejčastěji vykonávají práci jako doplňovací zboží do regálů, případně jako pokladní,“ vysvětluje mluvčí Tesca Václav Koukolíček. 

Firmy nabídnou brigádníkům až 9 tisíc míst. „Nejčastější místa pro vánoční brigády jsou v prodeji a obchodu, jde o stánkový prodej o různé marketingové akce třeba v nákupních centrech, jde třeba i o některé typy služeb, balení předmětů atd. To jsou ty nejčastější brigády. Samozřejmě jsou i různé manuální práce, současně se nabírá i na nějakou administrativní výpomoc, která může souviset se zvýšeným počtem zakázek v tomto období,“ řekl analytik z Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský. 

Brigádníků bude málo, proto si firmou nebudou moci vybírat 

Brigády opět táhnou mladé lidi a studenty, tvrdí personalisté. Pro ně jsou krátkodobé brigády způsobem, jak získat pracovní zkušenosti. Krátkodobé brigády využívají také dlouhodobě nezaměstnaní. 

Čtěte také: Vysokoškolské studium je nejdražší v Brně. Praha nabízí nejvíc možností přivýdělku

„Ta skladba brigádníků je různá, někteří lidé to mají jako doplněk ke své stálé práci, někteří zase nechtějí stálou práci, takže využívají různých nabídek a pro některé to může být start v té společnosti,“ vysvětluje ředitel personálně poradenské společnosti McRoy Tomáš Surka. Předpokládá ale, že letos nebude o brigády takový zájem jako v jiných letech. 

„V současné době vzhledem k situaci na pracovním trhu, kdy pracovníků je opravdu velký nedostatek, tak firmy ani nemají možnost si tolik vybírat. Mladí, staří - je jim to v podstatě jedno. Důležité je aby ten člověk měl zájem o práci a přišel do ní,“ dodává Surka. 

V hlavním městě si můžete vydělat až dvojnásobek než jinde 

Brigádníci by si měli více vydělat než v předchozích letech. A to nejenom v hlavním městě. „Odměny za brigádnické práce porostou, ovšem nebude to tak dramatické, nebude to nárůstek na dvojnásobek. Čekám spíš růst v řádu jednotek, nižších desítek procent. Ta obvyklá mzda se bude pohybovat okolo 90-100 korun za hodinu u té kvalifikovanější práce. Samozřejmě bude i spousta brigád za 60 až 70 korun na hodinu, typicky spíš v regionech,“ říká Dombrovský. 

Čtěte také: Brigádu je lepší vybírat z více nabídek. Na podmínkách se domluvte předem, radí experti

V hlavním městě si ale podle Surky mohou brigádníci vydělat i třeba dvojnásobek. „Můžeme se bavit třeba i o platech 150 korun za hodinu, pokud se bavíme o hlavním městě, ale i v ostatních regionech budou platy vyšší než v loňském roce.“ 

Potvrzuje to i mluvčí společnosti Mall Jan Řezáč. I jejich brigádníci si letos vydělají více peněz. „Na měsíce listopad až prosinec navyšujeme hodinovou sazbu brigádníků v závislosti na jejich kvalifikaci o 15 až 20 korun.“ 

Podle společnosti McRoy se letos prodlouží sezona, kdy si budou moci lidé přes vánoce přivydělat. Oblíbené jsou totiž vánoční dárky v podobě poukazů na odběr zboží nebo peníze, které obdarovaní utratí v obchodech až po vánocích. Firmy proto budou řešit reklamace a výměny zboží delší dobu. Sezona brigád se tak často prodlužuje až do února. 

Autor:  Barbora Kladivová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace