Zprávy → Ekonomika16. listopadu  2016 v 08:00  

Jednodušší ale dražší. Všeobecná zdravotní pojišťovna mění způsob hrazení pro pacienty se vzácnými onemocněními

Všeobecná zdravotní pojišťovna - Foto: Tomáš Adamec

Všeobecná zdravotní pojišťovnaFoto: Tomáš Adamec

Léky a pomůcky pro pacienty trpící vzácným onemocněním se budou u Všeobecné zdravotní pojišťovny hradit jinak než tomu bylo doteď. Hrazení prostředků by mělo být jednodušší, zároveň ale bude dražší.

„Pokud jde o úhradu pomůcek, tak tu stanoví přímo zákon. Tento zákon je zdravotní pojišťovna povinna naplňovat, nikoliv měnit,“ vysvětluje právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál. 

Pojišťovna přitom očekává dopady do rozpočtu v řádech desítek milionů korun. V současnosti pojišťovny v takových případech využívají zákonnou výjimku. 

Hrazení zjednoduší léčbu 

Podle ní je úhrada možná jen tehdy pokud poskytnutí služeb představuje jedinou cestu, jak pacientovi pomoci. Předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění Anna Arellanesová oznámení pojišťovny vítá. 

Čtěte také: Novela o léčivech ušetří jen VZP ročně 1,5 miliardy, tvrdí poslanec

„Já toto oznámení chápu, jako otevření dveří pro prostředky nebo přístroje, které by mohly pacientům zjednodušit léčbu,“ říká Arellanesová. 

Vzácné onemocnění je takové, kterým trpí maximálně pět z deseti tisíc lidí. Nejčastěji jde o vrozené vývojové vady, dědičné poruchy metabolismu a některé nádory. 

Autor:  Barbora Valášková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace