Zprávy → Ekonomika15. listopadu  2016 v 17:00  

Když to zvládá Řecko, vy musíte taky, řekl Obama o financování obrany v zemích NATO

Barack Obama - Foto: Fotobanka Pixabay

Barack ObamaFoto: Fotobanka Pixabay

Končící americký prezident Barack Obama na své poslední zahraniční návštěvě v Aténách kritizoval stejně jako jeho nástupce Donald Trump země Severoatlantické aliance, které nedávají na svou obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu. Česká republika je v tomto ohledu sedmá nejhorší.

Obama se domnívá, že když dokáže splňovat finanční kritérium Řecko, které je v ekonomické krizi, musí to zvládnout i ostatní členské státy. 

USA už roky nese hlavní tíži financování výdajů NATO a stále silněji volá po vyšším podílu Evropy na její vlastní obraně. Takzvané černé pasažéry, kteří vydávají na obranu méně, než by měli, kritizoval ve své předvolební kampani právě Donald Trump. 

Čtěte také: Co znamená zvolení Trumpa pro Česko? Ekonomickou a bezpečnostní nejistotu

Přes dvě procenta HDP investují kromě USA (3,6 procenta) a Řecka (2,4) už jen Velká Británie (2,2) a Estonsko (2,16). Hranice dvou procent se letos snaží udržet Polsko, vyplývá to z údajů bruselské centrály NATO. 

Česká republika je s více než jedním procentem na 22. místě z 28 zemí aliance. Je za Itálií, před Maďarskem. 

Řecko po finanční krizi, která vypukla v roce 2008 a kvůli které nebylo s to splácet své horentní dluhy, zažilo nejhorší hospodářský propad od druhé světové války. Výměnou za tvrdá úsporná opatření od roku 2010 obdrželo od zahraničních partnerů tři záchranné programy. 

Obama, který zahájil svou poslední zahraniční cestu ve funkci návštěvou Atén, v úterý zopakoval svůj názor, že ekonomická záchrana Řecka se neobejde bez umazání části jeho dluhů. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace