Zprávy → Ekonomika28. listopadu  2016 v 19:22  

Konec geoblockingu? Online obchody nesmí omezovat zahraniční zákazníky, shodly se unijní státy

Nakupování přes internet už by v Evropské unii nemělo být omezené pro zákazníky jiných států (ilustrační foto) - Foto:  Český rozhlas, Fotobanka  Freeimages

Nakupování přes internet už by v Evropské unii nemělo být omezené pro zákazníky jiných států (ilustrační foto)Foto:  Český rozhlas, Fotobanka Freeimages

Online obchody v Evropské unii nebudou smět omezovat prodej pro zákazníky z jiných členských zemí. Na odstranění takzvaného geoblockingu při online prodeji se v Bruselu dohodli zástupci států. S opatřením, které má zrovnoprávnit postavení zákazníků v celé Unii, musí ještě souhlasit Evropský parlament.

„Pro nás je to docela dobrá zpráva, zejména pro ty spotřebitele, protože to samotné zeměpisné blokování je neopodstatněná diskriminace uživatelů,“ uvedl po jednání náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. 

Čtěte také: Pozor na slevy. Inspekce rozdala obchodníkům pokuty za 13 milionů. E-shopům neplaťte předem, radí

Čeští zákazníci by se tak v budoucnu už neměli setkat s tím, že jim zahraniční prodejce odmítne po internetu prodat zboží, protože jsou z jiné země. 

„Když půjdete do kamenného obchodu, aby vás tam lustrovali, chtěli po vás místo bydliště nebo státní příslušnost a na základě toho vám prostě selektovali, které produkty si můžete koupit a které ne," přiblížil náměstek Bärtl, jaká praxe by měla z online obchodování zmizet. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace