Zprávy → Ekonomika9. listopadu  2016 v 17:50  

Letňanské obchodní centrum už nepatří Tescu. V Česku prodělávající řetězec ho prodal Němcům

Tesco, Letňany obchodní centrum (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Tesco, Letňany obchodní centrum (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Řetězec Tesco prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Hodnotu miliardové transakce firmy nezveřejnily. Dohoda podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Hypermarket Tesco v Letňanech, vlajková prodejna řetězce, zůstává v provozu na základě dlouhodobého pronájmu.

„Společnost Tesco podepsala dohodu o prodeji Obchodního centra Letňany s fondem spravovaným Union Institutional Investment GmbH v zastoupení německého klienta,“ řekl mluvčí společnosti Václav Koukolíček. 

Správcem nemovitostí bude společnost CBRE Global Investors, která spravuje několik maloobchodních a kancelářských objektů pro různé klienty v Česku. Jsou to například Olympia Plzeň, Campus Square v Brně a Zlatý Anděl v Praze. 

Čtěte také: Tesco v ČR rozprodává majetek, má už prý kupce pro centrum v Letňanech

Tržní hodnota Obchodního centra Letňany je podle posudku společnosti NSG Morison 610 milionů korun. Hodnota nemovitostí centra je 6,3 miliardy při závazcích 5,6 miliardy korun a kauci 56 milionů. 

Dokument dále uvádí, že roční návštěvnost centra od března 2014 do února 2015 činila 6,7 milionu lidí, obsazenost je 97,5 procenta. Výnosy z pronájmu centra ve finančním roce 2015/2016 dosáhly 13,1 milionu eur (354 milionů korun). 

Další prodeje se chystají 

Britská společnost Tesco už v létě prodala v Liberci nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur (2,2 miliardy korun). 

Obchodní řetězec letos vyčlenil do samostatných společností celkem pět svých nákupních center a pozemky v Česku. Připravuje je tak k prodeji. Kromě Letňan šlo o obchody v Hradci Králové - Pražském Předměstí, Plzni - Východním Předměstí, Pardubicích, Brně - Trnité a pozemky na pražském Šeberově a v Letňanech. 

Tesco v Česku ve finančním roce 2014/2015 vykázalo ztrátu 3,9 miliardy korun. V předchozím účetním období společnost prodělala také téměř čtyři miliardy korun. Tržby řetězce loni stouply o 1,1 procenta na 41,7 miliardy korun. Hospodářské výsledky podle společnosti zahrnují mimořádné odpisy majetku. 

Tesco loni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku mají proto vedení v Praze. 

Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996, provozuje zde přes 200 obchodů a zaměstnává téměř 14 tisíc lidí. Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. 

Tesco - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace