Zprávy → Ekonomika29. listopadu  2016 v 06:17  

Lufthansa fungovala jen dva dny. Kvůli další stávce zruší aerolinky na 1700 letů

Palubní personál aerolinek Lufthansa bude znovu stávkovat - Foto:  Reuters

Palubní personál aerolinek Lufthansa bude znovu stávkovatFoto:  Reuters

Od půlnoci znovu stávkují piloti Lufthansy. Odbory se totiž stále nedohodly s vedením německých aerolinek na zvýšení platů. Luthansa kvůli dvoudenní stávce musí zrušit na 1700 letů, včetně některých spojení s Prahou. Za poslední dva roky se jedná už o čtrnáctou stávku.

Vedení Lufthansy se ještě na poslední chvíli pokusilo stávce zabránit, obrátilo se na soud v Mnichově, který ovšem stávku jako nezákonnou neshledal. 

Dvoudenní stávka se dotkne 200 tisíc cestujících. Lufthansa dnes také ruší čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem nebo Mnichovem. 

Odbory, které zastupují 5 400 pilotů, požadují zvýšení platů. Chtějí navýšení mzdy do roku 2017 o celkem 22 procent. 

Nižší nabídku aerolinek piloti odmítají. V roce 2012 vypršela jejich kolektivní smlouva a od té doby se nepodařilo vyjednat novou. Stávky jsou důkazem toho, že jednání drhnou. Ve výsledku to znamená, že poslední čtyři roky pilotům platy nerostly, a proto žádají jejich dorovnání. 

Reorganizace Lufthansy 

Zvýšení platů navíc není tím jediným sporným bodem, pilotům se také nelíbí plány na reorganizaci koncernu. 

Čtěte také: Soud další stávce v Lufthanse nezabránil. Výpadek se dotkne 1700 letů i těch do a z Prahy

Lufthansa chce posilovat nízkonákladovou aerolinku Eurowings. Aby zůstala na evropském trhu konkurence schopná, do Eurowings nabírá piloty s horšími smlouvami a platovými podmínkami. Piloti Lufthansy proto mají obavy, že to do budoucna oslabí jejich pozici. 

Jedná se už o patnáctý protest od dubna roku 2014. Stávka minulého týdne, od středy do soboty, se dotkla asi 350 tisíc cestujících a společnost kvůli ní zrušila na 2800 letů. 

Nástupní plat pilotů Lufthansy činí i s příplatky 73 tisíc eur ročně, téměř 2 miliony korun. Na vrcholu kariéry piloti vydělávají s příplatky až 255 tisíc eur ročně, tedy asi 6,8 milionu korun. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace