Zprávy → Ekonomika21. listopadu  2016 v 13:41  

Mayová slíbila po brexitu nejnižší korporátní daň z G20 a větší podporu vědy a moderních technologií

Britská premiérka Theresa Mayová - Foto:  Reuters

Britská premiérka Theresa MayováFoto:  Reuters

Premiérka Theresa Mayová se snaží uklidnit podnikatele a obyvatele Velké Británie, kteří se obávají období po brexitu. Proto na Konfederaci britského průmyslu v projevu slíbila nejnižší korporátní daň ze zemí G20.

Mayová v projevu také slíbila další peníze na vědu a výzkum. Po odchodu z Evropské unie podle ní půjde ročně o dvě miliardy liber víc ze státních peněz na vědu a moderní technologie. 

Firmy zabývající se inovacemi se prý také mohou těšit na daňové pobídky. Korporátní daň, tedy daň z příjmu právnických osob, má být do budoucna nejnižší ze zemí G20. Slíbila také, že zkusí vyjednat na období těsně po brexitu s Evropskou unií provizorní dohodu, která by upravovala vztahy v době, kdy ještě nebude uzavřena dlouhodobá smlouva a Británie už formálně nebude součástí Evropské unie. Čeho se ale bude týkat, zatím neupřesnila. 

Čtěte také: Británie bude muset unii přispívat nejméně ještě 10 let po brexitu, varuje německý ministr financí

Premiérka chce tímto způsobem rozehnat obavy z nejistoty, které v Británii aktuálně panuje jak mezi podnikateli a veřejností. Mayová nechce, aby se lidé cítili jako na okraji útesu. 

V projevu pro Konfederaci britského průmyslu Mayová také upozornila, že hodně lidí je frustrovaných z toho, že se jich bohatství vytvářené kapitalismem netýká. Proto by po brexitu chtěla posílit důvěru lidí ve volný trh a kapitalismus. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace