Zprávy → Ekonomika25. října  2016 v 22:46  

Milionovou pokutu dostalo ministerstvo dopravy za prodloužení smlouvy s Kapschem

Mýtná brána (ilustrační foto) - Foto: Ondřej Jánoška

Mýtná brána (ilustrační foto)Foto: Ondřej Jánoška

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil ministerstvu dopravy pokutu ve výši milion korun. Podle úřadu nemělo ministerstvo prodloužit smlouvu na správu mýtného systému bez výběrového řízení. Ministr dopravy rozhodnutí respektuje.

Ministerstvo dopravy prodloužilo smlouvu s firmou Kapsch na správu mýtného systému bez otevřeného výběrového řízení. 

A právě tím podle antimonopolního úřadu ministerstvo porušilo zákon. „My jsme shledali porušení zákona v tom, že již dříve byla vytvořena exkluzivita pro firmu Kapsch, na základě které pak toto jednací řízení proběhlo. My to nepovažujeme za správné a v souladu se zákonem o veřejných zakázkách,“ vysvětlil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. 

Čtěte také: Antimonopolní úřad prověří prodloužení smlouvy s Kapschem. Zahájil správní řízení

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) rozhodnutí úřadu respektuje, nechá ho ale prověřit svými právníky. Poté zváží, jestli pokutu zaplatí. Úřad ale podle Ťoka uznal, že se ministerstvo snaží chybu z let 2005 a 2006 v poslední době napravit. 

Není to ale jediné řízení, které v souvislosti s mýtem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vede. Společnost Sky Toll chce, aby úřad zrušil smlouvu mezi ministerstvem a Kapschem. Sky Toll provozuje slovenský mýtný systém. 

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace