Zprávy → Ekonomika31. října  2016 v 06:00  

Navzdory brexitu. Londýnská vláda slíbila Nissanu bezcelní obchodování

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto) - Foto:  Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová (archivní foto)Foto:  Reuters

Japonská automobilka Nissan se navzdory brexitu rozhodla vyrábět dva nové modely ve svém závodě v britském Sunderlandu. Dostala totiž záruky od britské vlády, že Londýn chce pro ostrovní automobilový průmysl vyjednat podmínky velmi podobné členství v jednotném evropském trhu.

Sama premiérka Theresa Mayová už v minulosti naznačila, že by se zachování bezcelního přístupu na evropský trh bez byrokratických překážek měl týkat právě automobilového průmyslu. 

Nissan, který ve své továrně v severoanglickém Sunderlandu zaměstnává sedm tisíc lidí, pohrozil přesunem výroby na kontinent. 

Chaotický přístup, míní opozice 

Ministr obchodu a průmyslové strategie Greg Clark BBC potvrdil, že japonskou automobilku ujistil o tom, že Británie bude i nadále místem, kde se bude dát na špičkové úrovni podnikat. 

Clark prý v dopise Nissanu slíbil taky zlepšení ohledně zvyšování kvalifikace dělníků a podpory výzkumu s cílem udržet britský automobilový průmysl konkurenceschopným. 

Opoziční labouristé mají pocit, že separátní vládní dohoda s Nissanem potvrzuje chaotický přístup londýnského kabinetu k jednáním o brexitu. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace