Zprávy → Ekonomika30. listopadu  2016 v 14:00  

Nejhlubší reforma energetiky v Evropě: Komise plánuje nižší spotřebu a více čisté energie

Větrná elektrárna (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Větrná elektrárna (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Evropská komise v balíku reforem energetické trhu navrhuje , aby se do roku 2030 vyrábělo 27 procent elektrické energie v Evropské unii vyrábělo z obnovitelných zdrojů. V plánu má také navrhuje ambicióznější závazek ve zvyšování energetické účinnosti a opatření pro větší úspornost budov a elektrospotřebičů.

„Tento megabalíček přestavuje nejhlubší reformu energetiky v Evropě, “ tvrdí místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Efektivnější a ekologičtější energetika má podle něj přinášet do evropské ekonomiky až pět bilionů korun ročně. 

Komise si od těchto reforem slibuje také vytvoření 900.000 nových pracovních míst. Pro spotřebitele přinesou třeba úpravy energetického označování výrobků. „Novelizace tohoto nařízení představuje každoroční úsporu energie, kterou spotřebuje Švýcarsko za jeden rok,“ přiblížil eurokomisař pro energetickou unii. 

Čtěte také: Evropská komise schválila podporu obnovitelných zdrojů energie v Česku

Současný plán Evropské unie počítá s tím, že se obnovitelné zdroje budou do roku 2030 podílet na výrobě elektřiny 27 procenty. Za stejnou by zároveň měla klesnout spotřeba energie v rámci EU o 30 procent. Nová opatření tak mají podpořit provoz elektromobilů, zrychlit renovace budov nebo upravit fungování trhu s elektřinou. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace