Zprávy → Ekonomika14. března  2017 v 15:25  

Nezbohatli jste v mládí? Po pětačtyřicítce už se vám to podaří jen stěží

Bohatství (ilustrační). - Foto:  pixabay.com

Bohatství (ilustrační).Foto:  pixabay.com

Podle tradičního sloganu život začíná ve čtyřiceti. Jenomže to má háček – kdo není do pětačtyřiceti bohatý, žádná velká jízda už jej pak nečeká. Píše to magazín Business Insider. Ze statistik vyplývá, že naprostá většina z nás nikdy bohatá nebude. A podle studie americké centrální banky z roku 2015, kterou teď magazín zveřejnil, platí jednoduché pravidlo: Kdo nenabyl bohatství do 45. roku života, má témě nulové šance, že ještě uspěje.

Autoři studie z New Yorku a Minneapolisu prozkoumali údaje z amerického registru sociálního zabezpečení od roku 1978 do současnosti. Sledovali, jak se měnily příjmy mužů. Pro naprostou většinu zaměstnanců v USA platilo a platí, že mají největší výdělek během první dekády profesního života – tedy mezi 25. a 35. rokem. Po pětatřicítce už příjmy rostou pomaleji, a od 45. roku začínají stagnovat či klesat. 

V americké společnosti se to týká devadesáti procent mužské populace. Souvisí to s tím, že u fyzicky pracujících se přece jen snižuje výkonnost. Faktorů je ale víc. Pouze jedno procento v této etapě života zažije výrazný finanční vzestup, dodává Business Insider

Deník Washington Post zprávu komentoval lapidárně – pokud sníte o pohádkovém zbohatnutí, jaké se zdařilo šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi, zásada je jediná: makejte, dokud jste mladí. Šetřete, je-li plat dostatečně vysoký, a když není, požádejte si o jeho zvýšení.  

A udělejte to dřív, než bude pozdě. Za všechny to prý řekl filosof Schopenhauer: „Prvních čtyřicet let života představuje text, dalších třicet už jen poznámky pod čarou.“ 

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace