Zprávy → Ekonomika18. října  2016 v 17:01  

Pěstitelé ovoce přišli kvůli mrazům o úrodu. Od státu dostanou přes 130 milionů korun

Pěstitelé ovoce svou ztrátu vyčíslili na 400 milionů korun - Foto: Fotobanka Pixabay

Pěstitelé ovoce svou ztrátu vyčíslili na 400 milionů korunFoto: Fotobanka Pixabay

Letošní úroda ovoce je výrazně nižší než loni, a to nejen v Česku. Jarní mrazy totiž postihly velkou část střední Evropy. Největší škody hlásí Rakousko a Slovensko. Čeští pěstitelé teď můžou žádat o státní podporu. Podmínky zveřejnilo ministerstvo zemědělství, které mezi pěstitele hodlá rozdělit více než 130 milionů korun.

Už teď je jasné, že státní peníze na úhradu škod stačit nebudou. Škody z mrazů totiž ovocnáři vyčíslili na zhruba 400 milionů korun. Pro některé pěstitele tak může být letošní rok i likvidační. Alespoň z části jim mají pomoct právě peníze od státu. 

„Na peníze mají nárok pěstitelé, kteří kvůli mimořádně nepříznivému počasí ztratili více než 50 procent svých obvyklých tržeb, jakých dosahovali v posledních třech letech,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. 

Čtěte také: Úroda jablek má klesnout skoro o čtvrtinu a hrušek téměř o polovinu. Mohou za to mrazy

O peníze můžou farmáři žádat od konce listopadu do začátku prosince. 

Vůbec nejhorší byla sklizeň meruněk a broskví. Běžně totiž pěstitelé sklízejí tisíce tun ovoce, letos to byly jen stovky. Může za to právě několikadenní mráz na konci dubna, který zničil velkou část úrody. Ztráty sčítají i vinaři. 

Ovoce dražší nebude 

Mrazy se podepsaly i na českých vinicích - Foto: Mária Pfeiferová

Mrazy se podepsaly i na českých vinicíchFoto: Mária Pfeiferová

„Jeden jediný výhon zůstal zdravý z deseti oček, to znamená 90% poškození. Jen v hroznech nám vyletěl milion korun komínem,“ říká František Mádl, majitel vinohradu ve Velkých Bílovicích. 

Lokální mrazy se nevyhnuly ani hruškám a jablkům. Sklizeň končí až v listopadu, ale ovocnáři už teď odhadují až čtvrtinový pokles v porovnání s loňským rokem. Výrazného zdražení se bát nemusíme. Do Česka se během roku dováží až padesát procent ovoce sklizeného v zahraničí. 

„Čeští ovocnáři nemají vliv na cenotvorbu, nezáleží, jakou mají úrodu. O úrovni cen rozhodne úroda v těch hlavních ovocnářských zemí, jako je Polsko, Itálie a Španělsko. A tam to vypadá, že úroda bude víceméně normální,“ tvrdí předseda ovocnářské unie Martin Ludvík. 

Autor:  Zuzana Švejdová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace