Zprávy → Ekonomika16. listopadu  2016 v 10:10  

Polská ekonomika zpomaluje. Investoři začínají utíkat do Česka

Polská ekonomika kvůli nejasným plánům vlády stagnuje - Foto: Kamil Porembiński, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Polská ekonomika kvůli nejasným plánům vlády stagnujeFoto: Kamil Porembiński, Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Růst polské ekonomiky byl v 3. čtvrtletí nejnižší za poslední tři roky. Ekonomika země vzrostla o 2 a půl procenta, což je horší výsledek, než předpovídali například analytici oslovení agenturou Reuters.

Polskou ekonomiku brzdí nejasné plány současné vlády. Takhle to aspoň vidí předseda Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů Cezary Kazmierczyk. „Příčinou je zneklidnění podnikatelů. Nevědí, jaká bude vládní politika, a tak se raději drží zpátky a rozhlížejí se. Čekají s investicemi a sledují, co bude dál,“ říká Kazmierczyk. 

Současná vláda strany Právo a spravedlnost například slibovala zjednodušení daňového systému a odstranění byrokracie. Zatím v tomhle směru ale nic konkrétního neudělala. Naopak se pokusila zavést zvláštní daň na velké supermarkety a hypermarkety, kterou musela pozastavit po zásahu Bruselu. Polský hospodářský růst je přesto pořád rychlejší než v České republice nebo Maďarsku. 

Čtěte také: Česká Alexandria Group kupuje polskou cestovní kancelář Net Holiday. Nabídka dovolených se rozšíří

Investoři a podnikatelé ale začínají - obrazně řečeno - hlasovat nohama. V Polsku se v poslední době psalo a mluvilo o podnikatelích, kteří odcházejí do České republiky. „Je to spojené s výhodnějšími podmínkami pro malé firmy v Čechách. Zatím se pro odchod do Čech rozhoduje jen malý počet podnikatelů, je to spíš hodně medializované. Ale je pravda, že vzniklo hodně česko-polských kanceláří - účetnických a finančních - které s tím pomáhají,“ říká Kazmierczyk. 

V Polsku je podle něj nadměrná byrokracie a příliš komplikovaný daňový systém. Vláda plánuje zanedlouho představit „Ústavu pro podnikání", která má zjednodušit podmínky pro hospodářskou činnost v zemi. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace