Zprávy → Ekonomika14. října  2016 v 10:06  

Premiér odplomboval první cisternu s naftou. Vlaky budou surovinu vozit z Německa až do roku 2017

Plombu na cisterně přestřihli Bohuslav Sobotka a Pavel Švagr - Foto:  ČTK, Miroslav Chaloupka

Plombu na cisterně přestřihli Bohuslav Sobotka a Pavel ŠvagrFoto:  ČTK, Miroslav Chaloupka

Ve skladu Čepra v Třemošné u Plzně v pátek začali stáčet první dodávky nafty, kterou vlak přivezl z německého Kraillingu. Ta uvízla ve skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe. Celkem má Česko dostat zpátky naftu v hodnotě víc než jedné miliardy korun.

První se sedmdesáti vlaků přijel odplombovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda Státních hmotných rezerv Pavel Švagr. 

Plombu odstřihli přímo na jedné z dvaceti cisteren, které přivezly 980 tun nafty. Ta se ještě v pátek začne přečerpávat do obřích nádrží, aby mohl vlak vyrazit zpět do německého Kraillingu a naložit tam další část paliva. 

„Ten převoz znamená zhruba 70 ucelených vlaků, předpokládáme zhruba dva vlaky týdně. Já bych byl rád, kdyby se to podařilo do konce pololetí roku 2017,“ odhaduje Švagr, jak dlouho bude převoz nafty z Německa trvat. Celkem by vlaky do Česka podle Švagra měly přivézt zhruba 75 milionů litrů nafty. Skladovat by se pak měla na různých místech ČR. 

Nafta v hodnotě více než jedné miliardy korun uvízla ve skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe. Jednání o jejím návratu do Česka s insolvenčním správcem firmy trvalo skoro dva roky. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace