Zprávy → Ekonomika15. listopadu  2016 v 18:31  

Slovensko chce dotovat nákup nových elektromobilů. Vyčlení na ně desítky milionů korun

Nabíjení elektromobilu - Foto: Vladan Dokoupil

Nabíjení elektromobiluFoto: Vladan Dokoupil

Slovensko chce zlepšit životní prostředí. Nově proto podpoří nákup nových elektromobilů a hybridních vozidel. Tamní recyklační fond a Svaz automobilového průmyslu na ně vyčlenily v přepočtu 140 milionů korun.

Slovensko plánuje podpořit nákup elektromobilů a hybridních vozidel. Tamní budoucí majitelé elektromobilů se tak mohou těšit na čistší a tišší jízdu. 

„Je to úplně jiný pocit, než s autem se spalovacím motorem. Jednak šetříte životní prostředí a odezva na šlápnutí plynu je okamžitá,“ popisuje prožitek majitel elektromobilu Tomáš Gurský. 

Kritici elektrických vozů naopak tvrdí, že na Slovensku je nedostatek vybudovaných nabíjecích stanic, ze kterých by auta mohla čerpat. Při dlouhých cestách je prý šance nabití mizivá a nákup elektrického vozu se tak nevyplatí. 

 

Slovensko plánuje nákup elektromobilů. Vyčlení na ně v přepočtu 140 milionů korun. Více řekne Linda Nagyová.

Vložit na svůj web

„Na Slovensku nabíjecí stanice existují. Je ale pravda, že v každém městě je nenajdete,“ komentuje Gurský. Podle něj si ale typický majitel elektromobilu svůj vůz nabíjí doma v garáži pomocí běžné elektronické sítě. 

K nabití stačí zásuvka 

K nabití auta prý postačí běžná 240 voltová zásuvka nebo trojfázová 400 voltová. „Samozřejmě, že během dlouhých cest se někde musím zastavit a nabít baterii. Zatím mě to ale nikdy v ničem neomezilo,“ dodává Gurský. V případě dlouhého cestování si prý postačí nabíječku vzít s sebou do kufru. 

Čtěte také: Dáme vám až 220 tisíc na 'zelené' auto, motivuje ministerstvo obce a kraje

Na rozvoj elektromobility mají jít peníze především ze slovenského recyklačního fondu. Ten mimo jiné podporuje i tamní obce v třídění odpadu. Na elektrické vozy má přispět i Sdružení automobilového průmyslu. Celková vyčleněná částka je v přepočtu 140 milionů korun. Slovenské ministerstvo hospodářství řeklo, že ze státního rozpočtu na elektromobily zatím žádné peníze nepůjdou. 

Česko elektromobily podporuje 

Česká republika se také rozhodla pro podporu elektromobilů. Ministerstvo životního prostředí připravilo dotace pro obce a kraje na nákup vozů s ekologicky šetrným pohonem. Chce tak přispět ke zlepšení ovzduší a snížení hluku ve městech. 

České kraje a obce si mohou od čtvrtka do konce března požádat o část z připravených 100 milionů korun na nákup elektromobilů, plug-in hybridních vozů nebo aut na stlačený plyn CNG. Pokud by byl zájem o dotace příliš velký, je ministerstvo připraveno navýšit dotace až na 150 milionů korun.  

Autor:  Linda Nagyová, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace