Zprávy → Ekonomika28. listopadu  2016 v 19:15  

Soud další stávce v Lufthanse nezabránil. Výpadek se dotkne 1700 letů i těch do a z Prahy

Stávka Lufthansy - Foto:  Reuters

Stávka LufthansyFoto:  Reuters

Německé aerolinky Lufthansa se v pondělí neúspěšně pokusily soudní cestou zabránit další stávce svých pilotů. Soud v Mnichově požádaly o vydání předběžného opatření, soud to ale odmítl. Piloti tak mohou v úterý a ve středu znovu stávkovat za zvýšení platů. Lufthansa kvůli tomu zruší celkem zhruba 1700 letů.

Z pohledu letecké společnosti jsou části požadavků pilotů nelegální, proto se Lufthansa snažila stávce zabránit. Podle odhadů ji stávka stojí kolem deseti milionů eur (270 milionů Kč) denně. Stejně jako dnes soud v Mnichově, odmítly již minulé úterý argumenty Lufthansy dva soudy ve Frankfurtu nad Mohanem. Piloti následně původně jednodenní protest prodloužili, nakonec se protáhl na čtyři dny. 

Čtěte také: Piloti Lufthansy budou znovu stávkovat. Tentokrát 29. a 30. listopadu

Nyní chtějí piloti stávkovat dva dny. Protest, který je od dubna 2014 už patnáctý, se má v úterý dotknout letů na krátkou vzdálenost, ve středu pak letů na krátké i dlouhé trasy. První den zruší Lufthansa 816 letů, druhý dalších 890. 

Stávka si v úterý vyžádá i zrušení čtyř příletů a tří odletů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem. Čtyři páry letů mezi Prahou a Frankfurtem budou zrušeny i ve středu, k tomu je navíc nahlášeno zrušení jednoho páru spojů Praha-Mnichov, řekla ČTK mluvčí letiště v Praze-Ruzyni Marika Janoušková. 

Lety Praha - Frankfurt 

Dopady stávky za zvýšení platů o celkem 22 procent už minulý týden pocítilo zhruba 350.000 cestujících, společnost kvůli ní zrušila na 2800 letů, včetně spojení s Prahou. Lufthansa zatím požadavky pilotů, s nimiž je prý připravena kdykoliv jednat, odmítá a navrhuje zvýšení platů o jednotky procent. 

Čtěte také: Piloti Lufthansy mohou stávkovat, rozhodl soud. Omezení zasáhne 100 tisíc cestujících

Nástupní plat pilotů u Lufthansy činí i s příplatky 73.000 eur ročně (téměř dva miliony Kč), piloti na vrcholu kariéry vydělávají s příplatky až 255.000 eur ročně (6,8 milionu Kč). Průměrný roční plat se v Německu pohybuje kolem 32.650 eur (883.000 Kč). 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace