'Tvrdíkova' čínská CEFC opět nakupovala v Praze. Od Penty získala budovu Florentina za sedm a půl miliardy

Investiční skupina Penta ve středu podepsala dohodu o prodeji svého pražského administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v tiskové zprávě. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun. CEFC ve finálovém rozstřelu porazila německou Allianz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Tvrdík (ČSSD)

Jaroslav Tvrdík (ČSSD) | Foto: Štěpán Kotrba

Zástupcem čínské firmy CEFC pro Evropu je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Tvrdík je zároveň prezidentem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.

„Zájem o Florentinum překročil hranice Evropy. Z řady nabídek zůstalo v užším výběru pět, ve finále skončili dva zájemci. Renomovaného německého investora překonala až v posledních týdnech nabídka skupiny CEFC," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Penta představila svůj první realitní projekt administrativního paláce s obchodní pasáží, nádvořím a zahradou v lednu 2012, do provozu bylo uvedené po 20 měsících stavby ke konci roku 2013. Celková investice se pohybovala kolem 200 milionů eur, tedy asi 5,5 miliardy korun.

Florentinum součástí širšího plánu

„Florentinum je pro nás více než jen vynikající obchodní příležitostí. Je součástí naší strategie vybudovat v České republice evropskou centrálu. Areál Florentina chceme dál rozvíjet a vytvářet co nejlepší podmínky jak pro vlastní zázemí CEFC, tak pro všechny jeho nájemce," uvedl prezident CEFC China Čchan Čchao-tuo.

V současné době je Florentinum plně obsazené, největšími nájemci jsou EY, advokátní kanceláře Havel, Holásek&Partners, dále společnosti Renomia, Veolia, BlueLink nebo Bank of China, ale v budově sídlí také Dr.Max a Fortuna ze skupiny Penta i centrála Penty. Všech 70 nájemníků má dlouhodobé smlouvy.

„Od okamžiku, kdy Penta koupila pozemek, jsme Florentinum dokončili za čtyři roky. Během té doby bylo zapotřebí vybrat nejlepší architektonický návrh, zpracovat projekt, odstranit původní budovy tiskáren Rudého Práva. A po získání všech potřebných povolení celý objekt, nabitý moderními technologiemi, postavit a pronajmout. To by bylo v dnešních podmínkách nemyslitelné," podotkl David Musil, který je za projekt Florentina v Pentě odpovědný.

Umístění Florentina v centru Prahy bude dále jen nabývat na svém významu. V jeho těsné blízkosti, v místě současného brownfieldu u Masarykova nádraží, plánuje Penta oživit dnešní zapomenuté území moderními administrativními budovami s obchody a restauracemi, ale také parkem, podle projektu architektky Zahy Hadid.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti.

Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 37 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny dosáhla v roce 2015 výše sedm miliard eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.

Florentinum, noční piazza | Foto: www.florentinum.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme