Zprávy → Ekonomika30. listopadu  2016 v 13:08  

Ústavní stížnost proti zavírání obchodů o svátcích. Zákon je podle některých senátorů pokrytecký a rozděluje prodavače

Zákon podle senátorů rozděluje prodavače na dvě kategorie - Foto: Eva Odstrčilová

Zákon podle senátorů rozděluje prodavače na dvě kategorieFoto: Eva Odstrčilová

Senátoři ODS shromáždili podpisy potřebné pro podání ústavní stížnosti proti zavírání obchodů o některých svátcích. Ústavní stížnost podepsalo 18 senátorů včetně některých z klubu Starostů a nezávislých (STAN), řekl ve středu v Senátu na brífinku ODS místopředseda Senátu Jaroslav Kubera.

„Kdybych pokračoval, tak bych získal 22 (podpisů) napříč politickým spektrem, takže věřím, že ta stížnost bude mít úspěch," uvedl Kubera. ODS ji podá v nejbližší době. Po podání ústavní stížnosti je potřeba skupina nejméně 17 senátorů. 

Senátor Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že hlavní cíl zákona je pokrytecký. „Obchody do 200 metrů čtverečních zůstávají otevřené i v ty sváteční dny, kdy by měly mít velké obchody zavřeno. Pokud někdo říká, aby si prodavačky a prodavačky odpočinuli a mohli se věnovat rodině, tak dochází k rozdělení prodavačů a prodavaček na dvě skupiny," uvedl. 

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12.00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. Poprvé bylo pravidlo uplatněno letos 28. října. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace