Zprávy → Ekonomika14. března  2017 v 16:24  

V Česku roste zájem o rekreační plavbu. Zvýšil se počet vydaných průkazů k řízení lodí i prodaných člunů

Člun na přehradě Orlík (ilustrační foto) - Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Člun na přehradě Orlík (ilustrační foto)Foto: Jitka Cibulová Vokatá

Čechy stále více láká plavba po řekách. Dokazují to čísla Státní plavební správy. Ta loni vydala přes tři tisíce nových průkazů k řízení malých lodí a člunů. To je o polovinu více než v roce 2015. Za větším zájmem stojí mimo jiné předloňská vyhláška, která právě menším plavidlům povolila vjezd na dříve zakázané vodní plochy.

V zahraničí je vodní turistika oblíbená. V Evropě se jezdí bez omezení skoro na všech řekách. Tomuto trendu se pomalu přibližuje už i Česká republika. V současnosti už je splavných rekordních 900 kilometrů řek. 

Od předloňského dubna navíc můžou menší loďky a čluny jezdit na dalších devíti nádržích - včetně naší největší přehrady Lipno. Plout se dá i na Máchově jezeře, Lipenské nebo Brněnské přehradě. Letos bude navíc otevřená i takzvaná vltavská vodní cesta, řeka bude splavná až do Českých Budějovic. 

Čtěte také: Po vodě z Německa až do Prahy: Ředitelství vodních cest nechá na Vltavě a Labi zvednout devět mostů

K rozvoji turistického ruchu v okolí nádrží a řek přispěla i nová vyhláška. Podnikatelé si jednoznačně novinku pochvalují. Velký nárůst počtu návštěvníků zaznamenaly hlavně přehrady na Vltavě, ale také Baťův kanál. 

Právě tam si lidé za poslední rok vypůjčili nejvíc lodí - celkem devadesát tisíc. A třeba cyklostezky v blízkosti kanálu přivítaly rekordních půl milionu turistů. A příležitosti se chytají i další obchodníci - kromě půjčoven vznikají v okolí vody i penziony nebo třeba restaurace. 

Na řekách neroste počet nehod 

„Ti všichni chodí do malých restaurací, přespávají v regionálních pensionech, navštěvují místní koloniály. Musíme říct, že provozovny, které jsou v okolí řek, jim stouply tržby. Například malý pension, který se v době, kdy tam nebyl provoz, nacházel těsně před zavřením, dneska má na půl roku vyprodáno,“ dodává Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků a živnostníků. 

Větší zájem lidí o vodní turistiku dokazují i čísla Asociace lodního průmyslu. Podle ní totiž Češi stále víc utrácejí i za lodě a doplňky k nim. Jen loni dali za celkovou výbavu kolem dvou miliard korun. Jen pro zajímavost - menší loď se slabším motorem si lidé můžou pořídit už za ceny kolem sto tisíc korun. 

I přes zvýšený turistický ruch a nárůst počtu motorových plavidel nedošlo podle Státní plavební správy k zásadnímu nárůstu počtu nehod. Za uplynulý rok Správa vyšetřovala celkem 20 plavebních nehod. Jen pro srovnání - třeba v roce 2007 to bylo jen o jednu nehodu méně. 

Autor:  Zuzana Švejdová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace