Zprávy → Ekonomika21. října  2016 v 07:42  

Za falšování vína pokuta až 50 milionů korun. Poslanci budou schvalovat novelu o jeho prodeji

Vláda chce zpřísnit prodej vína (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Vláda chce zpřísnit prodej vína (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Poslanecká sněmovna bude v pátek v závěrečném hlasování schvalovat vládní novelu o prodeji vína. Ta zpřísňuje jeho dovoz a prodej. Podle opoziční ODS ale kvůli další byrokracii víno zdraží.

Sudová vína by se nově nemohla prodávat jinde než u vinařů nebo dovozců. Případně by musela mít vinotéka smlouvu s výrobcem. Zakazuje také prodej vína z automatů a za falšování vína by nově hrozila pokuta až ve výši 50 milionů korun. 

Čtěte také: Až 50 milionů pokuty za falšování vína? Novelu poslanci pustili do závěrečného čtení

Novela má omezit nelegální prodej sudového vína a zlepšit kvalitu vína pro spotřebitele, tvrdí ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Prodejce bude muset splňovat čtyři základní věci. To znamená: bude muset být registrován v registru vinic, bude muset mít smluvní vztah s tím, kdo víno do České republiky dováží, bude muset vést evidenci a bude muset podávat hlášení,“ řekl Jurečka. 

Novela se ale nelíbí opoziční ODS. Podle ní stáčené víno podraží a bude méně dostupné. Výhrady má i Sdružení podnikatelů a živnostníků. „Přistupujme k vínu jako k nebalené potravině. A tím pádem ho musíme dostat z drogerií, z kovomatů, z prodejen, kde nemá opravdu co dělat. A nemusíme k tomu zavádět další administrativní opatření, které podnikání stěžují,“ upozornil Václav Valenta ze Sdružení podnikatelů a živnostníků. 

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace