Zprávy → Ekonomika17. února  2017 v 06:14  

Začátek konce igelitek v Čechách? Lidl je ruší, ročně jich prodal 27 milionů

Lidl končí s igelitovými taškami (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Lidl končí s igelitovými taškami (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Německý obchodní řetězec Lidl od března ruší prodej igelitových tašek. Místo nich nabídne tři typy recyklovatelných nákupních tašek. Igelitky zmizí ze všech 233 prodejen v Česku a také poboček v Rakousku, Švýcarsku a domovském Německu. Jen v tuzemsku se ročně prodalo 27 milionů igelitek.

„Igelitové tašky vedou v objemu, v jakém jsou při nákupech nejen v našich prodejnách používány, k obrovskému množství odpadu. Chceme aktivně přispět ke snížení spotřeby igelitových tašek v Česku a tím i k ochraně životního prostředí,“ uvedl generální ředitel Lidlu Pavel Stratil. 

Podle Mediáře igelitové tašky nahradí termotašky na přepravu mraženého zboží, nebělené papírové tašky a takzvané permanentní plastové tašky, které budou stoprocentně recyklovatelné. Nabídku ekologicky šetrných tašek slibuje Lidl do budoucna rozšiřovat. 

Čtěte také: Řetězce chystají soutěže o hodnotné ceny. Umožnila jim to novela loterijního zákona

K podobnému kroku přistoupil na konci ledna také řetězec Tesco, který v rámci online objednávky nabízí doručení v taškách z igelitu, nebo bez nich. Bez možnosti výběru zůstanou pouze potraviny, u kterých to vyžadují hygienické standardy jako maso, pečivo, vážené ovoce nebo lahůdky. 

Podle údajů Evropské komise z roku 2011 použije každý Čech ročně 300 igelitových pytlíků a sáčků. Evropská směrnice nařizuje snížení této spotřeby na 90 sáčků ročně do roku 2019 a na 40 sáčků do roku 2025. 

Přístup k přísnějším pravidlům projednává i novela zákona o obalech, kterou poslanci na začátku února poslali do závěrečného projednání. Podle ní by se od roku 2018 zavedlo povinné zpoplatnění prodeje igelitových tašek a zvýšila recyklaci z 60 % na 70 % nebo 75 %. 

Autor:  Kristina Roháčková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace