Zprávy → Ekonomika2. listopadu  2016 v 16:25  

Zeman: TSS Cargo bude z 80 procent vlastnit čínská společnost. Ostrava potřebuje kapitál, ne tibetské vlajky

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje - Foto:  ČTK, Jaroslav Ožana

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského krajeFoto:  ČTK, Jaroslav Ožana

Čínská firma bude z 80 procent vlastníkem ostravské společnosti TSS Cargo, která má zhruba 1300 zaměstnanců. Prezident Miloš Zeman to řekl ve středu při setkání s nově zvolenými krajskými zastupiteli při zahájení třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje. Firma se zabývá železničním stavitelstvím a železniční dopravou.

„Praha se halí do tibetských vlajek, alespoň část Prahy, ale tady na Ostravsku potřebujeme kapitálový vstup, potřebujeme rozšíření výroby a zachování dosavadních pracovních míst, a to je podle mého mínění důležitější než tibetské vlajky. Vy jistě víte, že největším zahraničním investorem v Německu je právě Čína, a já nevidím důvod, proč by v budoucnosti tomu tak nemohlo být i u nás," řekl prezident zastupitelům. Uvedl, že o změně vlastnických podmínek byl informován právě ve středu. 

Podle dřívějších informací byla dohoda mezi společností China CEFC Energy Company, Beijing Municipal Road and Bridge Group a Peterem a Rudolfem Šuškovými o prodeji společnosti TSS Cargo za 240 milionů eur (6,5 miliardy korun) uzavřena při březnové návštěvě čínského prezidenta v České republice. 

Právník Karel Ležatka ve středu uvedl, že proces prodeje společnosti TSS Cargo pokračuje. „Můžu potvrdit, že jsme postoupili do další fáze, nicméně proto, aby se celý proces dokončil, jsou potřeba ještě některé kroky, například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spousta dalších věcí," řekl Ležatka. 

Čtěte také: Partnerství s Čínou? V Polsku jsou o pět let dál, panuje tam rozčarování, říká analytik

Zeman mluvil i o dalších možnostech pomoci Moravskoslezskému kraji. V jednání je podle něj pomoc některým podnikům, které narážejí na odbytové potíže, a také, že po jednání s polskou vládou se připravuje splavnění Odry a v této souvislosti i vybudování prvního úseku vodního koridoru Kozlí (Koźle) - Ostrava - Mošnov.  

„Myslím si, že i když je to dlouhodobá záležitost, jsem rád, že tuto myšlenku na jednání tripartity podpořili jak zaměstnavatelé, tak odbory, ale i hospodářská komora, a věřím, že i zde by se našly, byť v dlouhodobém horizontu, i některé nové pracovní příležitosti," řekl Zeman. 

Prezident Zeman ve středu ještě navštíví město Orlovou nebo karvinské Lázně Darkov, v dalších dnech ho čeká například beseda se studenty opavské Slezské univerzity či návštěva Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. 

Čtěte také: Do Číny by bez Jurečky jet neměli, tvrdí část opozice. Zaorálkův náměstek promluví s velvyslankyní
Jurečka nejede do Číny. Peking plánované schůzky zrušil z 'pochopitelných důvodů'
Stavba jaderných bloků v Česku? Bez tendru, lepší je mezivládní dohoda, tvrdí ČEZ

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace