Zprávy → Ekonomika19. října  2016 v 22:00  

Životní náklady rostou v USA, Británii i Německu. Nahoru je žene benzín a činže

Ve Spojených státech rostla cena benzínu (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Ve Spojených státech rostla cena benzínu (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech rostly během září nejvýrazněji od října roku 2014. Ve srovnání s předchozím rokem byl zaznamenán růst o 1,5 procenta, všímá si německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Životní náklady ženou nahoru zvlášť vyšší ceny za benzín a nájmy. Agentura Reuters uvádí, že dotázání ekonomové přitom počítali s růstem cen do výše 1,1 procenta.

Inflace je zpět. V nadcházejících měsících budou ceny nadále stoupat, předpovídá ekonom VP Bank Thomas Gitzel. 

Americká emisní banka Federal Reserve usiluje o zvýšení inflace až na dvě procenta. Strážci měny přitom míří na zvýšení cen především u spotřebního zboží, kromě energie a potravin.  

Srpnová hodnota 1,7 procenta ještě leží pod cílenou hranicí. Americký Fed udržuje úrokové sazby mezi 0,25 a 0,5 procenty. Mnozí experti počítají na přelomu roku s dalším zvýšením úrokových sazeb. 

V Británii zdražilo hlavně dámské oblečení 

Jak dále informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung, také ve Velké Británii se inflace zvýšila nejvíc za poslední dva roky. Ceny spotřebního zboží stouply v září oproti loňsku téměř o procento. Uvedl to v úterý britský Národní statistický úřad. Byl to největší přírůstek od listopadu 2014. Zdražilo především dámské oblečení. 

Čtěte také: Libra po prohlášení Mayové klesá. K dolaru je nejníž za téměř 31 let, blíží se hodnotám po referendu

V srpnu činila inflace pouze 0,6 procenta. Statistici nespojují výrazný růst cen se situací po referendu o brexitu. Jiného názoru jsou ekonomičtí analytikové, kteří tvrdí, že růst cen je zaznamenáván u oblečení, hotelových služeb a pohonných hmot. To podle analytičky Kathleen Brooksové ze společnosti City Index ukazuje na oslabení libry po referendu. 

Kvůli oslabené britské měně zdražili dovozci pohonných hmot i textilu. Slabá libra však zároveň zatraktivňuje cesty do Velké Británie, což zjevně vede k nárůstu cen za hotelové služby, vysvětluje analytička Brooksová. 

Libra se po červnovém rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie ocitla takzvaně na horské dráze - 7. října dosáhla nejnižší hranice vůči euru za posledních sedm a půl roku. Oproti americkému dolaru byla dokonce nejníže za posledních 31 let. 

Také v Německu spotřební ceny během září razantně stoupaly, a to především kvůli rostoucím cenám činží. Ty se zvýšily téměř o 0,7 procenta oproti loňskému roku, informoval Statistický spolkový úřad.  

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách pořadu Českého rozhlasu Plus.  

Autor:   ČRo Plus

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace