Zprávy → Ekonomika19. října  2016 v 09:20  

Zrušme co nejrychleji protiruské sankce, řekl podle ruské agentury Mládek. Ministr se brání

ČR v čele s premiérem je podle Mládka pro zrušení sankcí - Foto: Filip Jandourek

ČR v čele s premiérem je podle Mládka pro zrušení sankcíFoto: Filip Jandourek

Česká republika je pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí Evropské unie, které poškozují obě strany, citovala ruská tisková agentura TASS ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Ten tvrzení popřel a na stránkách ministerstva zveřejnil celý přepis rozhovoru.

„Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné. Věříme, že budou postupně zrušeny, protože působí problémy oběma stranám – Ruské federaci i EU,“ citovala v úterý ruská agentura TASS ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. 

Ten se proti citaci ve vysílání Českého rozhlasu Plus ohradil. „Musím s politováním konstatovat, že agentura TASS, které jsem e-mailem poslal odpověď na tři otázky, výrazně posunul má slova,“ uvedl Mládek. Jako důkaz posunu zároveň resort zveřejnil kompletní rozhovor ministra s agenturou TASS, který vznikl korespondenčně. 

Čtěte také: Konflikt na Ukrajině bude v lednu eskalovat. Rusko se pokusí dobýt Oděsu, předvídá vojenský analytik

Z kompletního přepisu vyplývá například to, že Mládek sice přiznal, že sankce přinesly problémy některým českým exportérům, nejde však o zásadní problémy. Naznačil zároveň, že sankce nejsou jedinou příčinou současného poklesu vzájemného obchodu mezi Českem a Ruskem. 

Mládek ve středu odcestuje na krátkou návštěvu ruské Samarské oblasti. Podle ruské TASS zamíří do povolžského města Togliatti, kde chce podpořit českého výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor. Jeho nový závod má v Rusku vyrábět devět milionů svíček ročně, zejména pro automobilky AvtoVAZ a Renault. 

Kompletní přepis rozhovoru Jana Mládka s agenturou TASS

Jak využijete cesty do Ruska, jaká jsou vaše očekávání? 

Primárním cílem naší cesty je podpora české společnosti BRISK Tábor, která je jedním z pěti největších světových výrobců zapalovacích svíček, ale i snímačů a dalších komponent pro automobilový průmysl. V Togliatti otevírá nový závod OOO Brisk Rus, který by měl vyrábět až devět milionů kusů zapalovacích svíček ročně například pro společnosti Avtovaz a Renault. Tato akvizice je konkrétním příkladem toho, že v Samarské oblasti vidíme dobré perspektivy pro řadu dalších českých firem a máme zde dlouhodobé obchodní partnery. Chci se proto při této slavnostní příležitosti setkat se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu Ruské federace a vedoucími představiteli Samarské oblasti. Rád bych také jednal o termínu budoucího zasedání česko-ruské mezivládní komise, které by se mohla uskutečnit na jaře příštího roku. To poslední se za přítomnosti ministra průmyslu a obchodu RF Denise V. Manturova konalo letos v březnu u nás v Praze a přineslo do vzájemné hospodářské spolupráce obou zemí řadu důležitých impulzů a mimo jiné i podpis Memoranda o spolupráci s Uljanovskou oblastí. 

Jak hodnotíte současný stav hospodářských vztahů s Ruskem? Mohl byste stručně uvést, kde vidíte do budoucna největší šance pro rozvoj ekonomických vztahů mezi Ruskem a Českem? 

Myslím, že obě naše země mají zájem na vzájemně výhodném a pragmatickém partnerství a důvěře. Výsledky za minulý rok bohužel ukazují pokles vzájemného obchodu oproti předchozím letům, který je důsledkem různých forem sankčních a protisankčních opatření, ale i situací na trhu surovin a poklesu ceny rublu. Chtěl bych ale zdůraznit, že máme velký zájem na zachování dobrých hospodářských vztahů mezi českými podniky a jejich ruskými partnery i v podmínkách omezujících opatření. Myslím, že se nám společně s kolegou Manturovem a představiteli jednotlivých regionů podařilo nastartovat věcný dialog a vytvářet prostor pro realizaci vzájemných projektů na federální a především na regionální bázi.
Bezprostřední budoucnost dalšího rozvoje proto vidím především ve spolupráci regionů. V současné době je převážná většina projektů s účastí českých firem realizována na regionální úrovni, ať už jde o projekty v Republice Tatarstán, Sverdlovské, Čeljabinské či Tjumenské oblasti a v řadě dalších. S vybranými ruskými regiony máme uzavřeny dohody o spolupráci a pracují tu společné pracovní skupiny pro koordinaci spolupráce.  

Nakolik podle vás zatěžují vzájemné vztahy ekonomické sankce, jaké jsou jejich dopady pro české firmy? 

Česká republika je členem Evropské unie. Od začátku platnosti evropských sankcí jsme, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, hovořili opakovaně o tom, že sankce nepovažujeme za optimální a rozumné řešení. Věříme v jejich postupné rušení, protože přinášejí problémy oběma stranám. Nemyslíme si ale, že sankce jsou jedinou příčinou současného poklesu vzájemného obchodu. Přinesly sice dílčí problémy některým našim exportérům, především v oblasti zemědělských produktů a potravin, ale nikoliv problémy zásadní. Pokles vzájemného obchodu se týká nejen sankčních, ale prakticky všech položek. Máme proto skutečný zájem na zachování a rozšíření hospodářských vztahů, založených na dialogu, vzájemné důvěře a regionální spolupráci.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace