Zprávy → Ekonomika v Evropě13. března  2012 v 09:46  

V Bruselu se rozhodne o zmrazení peněz z unijních fondů Maďarsku

Budova maďarského parlamentu v Budapešti (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Budova maďarského parlamentu v Budapešti (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Maďarsku hrozí zmrazení stamilionů eur z fondu soudržnosti. O uvalení této sankce za nesnižování nadměrného rozpočtového schodku budou v Bruselu rozhodovat ministři financí sedmadvacítky. Pokud Unie o sankci rozhodne, bude to vůbec poprvé, kdy členský stát za nedbalé snižování rozpočtového deficitu stihne trest.

Povolenou tříprocentní hranici schodku rozpočtu překračuje většina zemí Unie. Jen u Maďarska ale Evropská komise konstatovala, že se o snížení deficitu opravdu dlouhodobě nesnaží. 

K tomu, aby se loni dostalo na požadovaná 3 procenta HDP, převedla vláda premiéra Viktora Orbána peníze v soukromých penzijních fondech pod kontrolu státu. Za takové vylepšování rozpočtu může Maďarsko od příštího roku přijít o 495 milionů eur z fondu soudržnosti. 

 

Maďarský pohled na spor s Evropskou unií připojil tamní spolupracovník Gregor Martin Papucsek

Vložit na svůj web

Viktor Orbán označuje postoj Bruselu k Budapešti za vysoce nespravedlivý. 

„Je to špatné chápání řízení Unie, když podporuje zlé a dobré trestá. S takovým byrokratickým způsobem myšlení se nedá řídit nejen evropské hospodářství, ale ani venkovské vetešnictví,“ řekl maďarský premiér před několika dny. 

O sankci musejí rozhodnout členské státy hlasováním kvalifikovanou většinou. Stejným způsobem mohou peníze zas i odblokovat, pokud Budapešť chybu napraví. 

Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka budou ekonomičtí ministři k Maďarsku přistupovat přísně. „Maďarsko v současné době není schopno efektivně prodávat své dluhopisy na trhu. Vyjednává s Mezinárodním měnovým fondem a bude to určitě ještě velice složité. Tohle je bezesporu součástí tlaku na Maďarsko," domnívá se Mertlík. 

Peníze z takzvaných kohezních fondů jsou určené na rozvoj infrastruktury, například výstavbu kanalizační sítě nebo čističek. Pokud Evropská unie peníze opravdu zastaví, dotklo by se to zejména maďarského venkova. 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Gregor Martin Papucsek  (gmp), Eva Presová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace