Investorům, kteří se neřídí řeckým právem, vyprší termín pro výměnu dluhopisů

Řecká krize (ilustrační foto) - Foto:  ČTK/AP, Thanassis Stavrakis

Řecká krize (ilustrační foto)Foto:  ČTK/AP, Thanassis Stavrakis

Dnes končí lhůta, kdy se mohou zahraniční věřitelé přihlásit k výměně státních dluhopisů řídících se jiným právem než řeckým. Vláda v Aténách už přitom termín dvakrát posunula a není vyloučené, že se tak stane i potřetí.

Investoři, na které se nevztahuje řecké právo, mají tu výhodu, že na nich Řecko nemůže uplatnit doložku o společném postupu. K výměně je tak nikdo nemůže donutit. 

Podle ekonoma společnosti Conseq Lukáše Váchy se tento problém týká poměrně malé části řeckého dluhu. 

 

O restrukturalizaci řeckého dluhu mluvil ve Světě o osmé Lukáš Vácha ze společnosti Conseq

Vložit na svůj web

„Z původních asi 207 miliard, které byly určené pro restrukturalizaci, bylo přibližně 177 miliard restrukturalizováno podle řeckého práva a ze zbylých 30 miliard je aktuálně asi u osmi miliard ještě nejasné, jestli investoři na výměnu přistoupí,“ upřesnil Vácha. 

Pokud se Řecko s těmito investory nedohodne, může se dnešní termín pro výměnu dluhopisů opět posunout. Pro tamní vládu je totiž velmi důležitý konsenzus, aby všichni investoři měli stejné podmínky. 

„Řecko má v podstatě tři možnosti. Buď se spolu musí dohodnout na restrukturalizaci, nebo potom musí splatit celkovou jistinu, to znamená 100 procent jistiny, nebo jim nezaplatí nic a bude to bankrot. Domnívám se, že jakákoli z těch dvou krajních variant není pro řeckou vládu příliš příjemná,“ podotkl Vácha. 

Splacení celé jistiny by podle něj ze strany ostatních věřitelů, kteří přistoupili na 70procentní ztráty, mohlo vyvolat řadu spodních sporů, stejně jako v případě, že by investoři nedostali nic. 

Pořad: Svět o osmé  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace