Zprávy → Ekonomika v Evropě28. srpna  2016 v 15:36  

Britové přešli na internetové bankovnictví. Za poslední rok zaniklo na 600 bankovních poboček

V uplynulém roce zavřely nejvíc poboček banky RBS a HSBC (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

V uplynulém roce zavřely nejvíc poboček banky RBS a HSBC (ilustrační foto)Foto:  Reuters

V Británii jen za poslední rok zavřely bankovní domy na 600 místních poboček. Hlavně lidé v malých městech a na venkově tak musejí za bankovními službami vážit dlouhou cestu. Ti dříve narození pak nechtějí nebo nedokážou přejít na moderní alternativy online bankovnictví.

Pět z deseti nejhůře postižených oblastí, je ve Walesu. Hodně špatně jsou na tom také na severu Skotska a v jihozápadní Anglii, v hrabství Cornwall. V uplynulém roce zavřela nejvíc poboček RBS, těsně následovaná bankovním domem HSBC. 

Za uplynulých 5 let zaniklo celkem 1700 poboček. Důvodem je jejich malá vytíženost, kdy lidé stále častěji přecházejí na internetové bankovnictví. Na některých pobočkách evidovali propad transakcí od roku 2011 o 50 až 60 procent. 

Čtěte také: Z menších měst a vesnic mizí bankovní pobočky. Nevydělají si na svůj provoz

V řadě městeček a i v okrajových čtvrtích velkých měst vznikají situace, že v hlavní nákupní ulici nezbyla už ani jedna jediná banka. Trpí tím nejen místní obyvatelé, ale taky provozovatelé podniků v dané lokalitě. 

Lidé musejí mnohdy dojíždět až 45 minut do nejbližší banky a zlobí se, protože právě z peněz daňových poplatníků šly nedávno desítky miliard na záchranu bankovních domů. 

Jednou z alternativ je britská pošta, Royal Mail, kde si můžou nejen vybrat hotovost, ale třeba taky vložit peníze na účet. V Británii navíc vznikla iniciativa, která navrhuje, že by několik bank mohlo sdílet jednu pobočku a nabízet tam své služby. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace